Hospodský se omylem prořekl a prozradil nám jeho recept na dokonalá pečená žebírka s americkými brambory

Fotografie: Freepik

Vyzkoušejte neotřelý recept na vepřová žebírka pečená v troubě s americkými brambory. Zamiluje si je celá vaše široká rodina.

Návodů na přípravu vepřových žebírek je k dispozici nepřeberné množství, avšak jen zlomek z nich si zkopírujete do svých oblíbených receptů. Pokud toužíte upéci dokonalá, voňavá a křupavá žebírka, která se téměř rozpadají, zpozorněte. V následujícím receptu vám představíme to, po čem prahnete. Díky několika tipům totiž dosáhnete jídla hodného šéfkuchaře a vepřová žebírka nebudete chtít připravovat jiným způsobem.

Jaké suroviny budete potřebovat?

  • 1 kilogram vepřových žebírek vcelku
  • 500 – 700 gramů brambor varného typu A (ale postačí vám i varný typ B)
  • 2 polévkové lžíce dijonské hořčice
  • 2 polévkové lžíce sójové omáčky
  • 1 polévková lžíce provensálských bylinek
  • několik kuliček černého pepře dle chuti
  • sůl a mletý černý pepř dle chuti
  • přibližně 100 ml vody na podlití

Příprava vám zabere asi půl hodiny

Ze všeho nejdříve si připravená vepřová žebra omyjte pod studenou tekoucí vodou. Brambory oloupejte a rovněž omyjte. Poté brambory nakrájejte na větší kousky – ideálně na měsíčky, aby se v troubě krásně opekly ze všech stran. Připravené brambory si rozložte na prkénko a dle chuti je osolte a opepřete. Pro dodání chuti typických amerických brambor můžete použít namíchanou směs koření, nebo přidat klasické grilovací koření.

Až budete mít brambory připravené, vezměte si k ruce menší misku, kde si připravíte marinádu na žebírka. V misce smíchejte dijonskou hořčici, sójovou omáčku, provensálské bylinky a několik kuliček černého pepře. Směs zamíchejte a nechte chvíli odstát. Mezitím si vezměte k ruce opět žebírky a dle chuti je po obou stranách osolte a opepřete. Poté je pomocí mašlovačky potřete i připravenou marinádou.

Pečení bude náročné – budete totiž muset odolat lahodné vůni

Připravená vepřová žebírka uložte do zapékací mísy, kterou předtím vyložte alobalem. Kolem žebírek nasypte brambory a podlijte. Volte vždy zapékací mísu či pekáč, který bude dostatečně velký, aby se do něj všechny suroviny bez problémů vešly. Pokud byste je vrstvili na sebe, tak například spodní brambory by se neopekly, ale pouze podusily / povařily (podle množství vody na podlití). Poté přiklopte víkem zapékací mísy / pekáče.

Celý pokrm pečte prvních deset minut v troubě předehřáté na 240 °C, poté teplotu stáhněte na 200 °C a pečte dalších 20 – 30 minut. (Vzhledem k rozdílnému výkonu trub doporučujeme maso zkontrolovat po dvaceti minutách, popřípadě nechat ještě chvíli dopéci). Na posledních deset minut pečení rovněž doporučujeme víko sundat, aby se vytvořila křupavá kůrka – tu podpoříte například potřením masa pravým máslem.

Fotografie: Pexels

Pokud byste si rádi vychutnali intenzivněji ochucené maso, můžete ho ponořit do marinády na noc před pečením, nebo alespoň na několik hodin. Místo obyčejné vody také získáte chutnější šťávu, pokud použijete zeleninový či masový vývar. A preferujete-li opravdu křehké maso, po prvních deseti minutách žebírek v troubě stáhněte její teplotu na 170 °C a pečte přibližně 2 – 2,5 hodiny do měkka. Brambory přidejte přibližně 40 minut před odhadovaným koncem pečení.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]