Hračky, které podpoří motoriku a vývoj dětí

Hraním se rozvíjí dětské myšlení, motorika a manuální zručnost. Hračky jsou neodmyslitelnou součástí mateřských i základních škol. O tom, že si dětí hrají i doma snad není nutné diskutovat. Každé dítě se začne rozvíjet svým směrem a některé bude rádo kreslit a bude potřeba se zaměřit na svět výtvarných potřeb. Jiné bude rádo zpívat a budou ho zajímat hudební nástroje, další vynikne v kuchyni, jiné si oblíbí auta, vláčky, vyšívání, perličky a spoustu dalších. Je nanejvýš vhodné podpořit své dítě při jeho hrách, protože nám tím jasně dává najevo, kde bude pravděpodobně talentované. Činnost, kterou bude dělat nejčastěji a nejraději se může v budoucnu stát i rozhodující pro jeho další život.

Dřevěné hračky jsou nesmrtelné

Malým dětem je vhodné vybírat takové hračky, které jsou zdravotně nezávadné a nijak dítěti neublíží. V poslední době se na pulty obchodů vracejí dřevěné hračky, které si určitě pamatují ještě i vaše babičky. Samozřejmě v moderním provedení od hraček tematických, naučných či pohádkových. Osobně si vzpomínám, že jsem zbožňovala dřevěné kostky, které po správném poskládání zobrazily nějakou pohádku.

Hraček nemusí být mnoho

Dnešní obdoba těchto kostek mohou být například puzzle mozaiky, které se skládají ze čtyř a více dílů a na každém je kousek obrázku. Podětské hračky seskládání se dítěti zobrazí kočka, pes či autíčko. Moderní doba nezavrhla ani klasické dřevěné stavebnice. Určitě si mnoho z vás vzpomene na modré, červené, žluté či zelené kostky, obdélníky, trojúhelníky a jak jsme z nich stavěli komíny a hrady. Zapomenout nesmíme ani na didaktické hračky, které pomáhají dětem rozvíjet motoriku ručiček, poznávat barvy, počítat a dokonce i rozšiřovat slovní zásobu. Hračky vždy vybíráme s ohledem na věk a pohlaví dítěte.

Kluci jsou koumáci

Chlapečci jsou rození koumáci a rádi věci rozkládají, staví a opětně boří. Většinou se chtějí dané hračce podívat na „střívka“. Všeobecně kluci milují auta, vláčky a stavebnice. Holčičky naopak rády tvoří a vymýšlejí. U holčiček jasně vedou panenky, oblečky, obrázky, domečky. A pak jsou hračky, které jsou vhodné pro obě pohlaví. Mohou to být modelovací sady, zvířátka, farmy, kreslení. Hraček nemusí být mnoho, ale spíš účelné a takové, které zabaví. Pokud má dítě příliš mnoho hraček, také to není dobré, většinou pak vidíme, jak se v koutě válí všechno možné a bez povšimnutí.

Obrázek: nomiland.sk