Většina houbařů netuší, že si v košících nosí nejdražší druh houby. Tento vzácný hřib roste i v Česku

Fotografie: George Chernilevsky / Public domain

Houbařská sezóna začíná a náhodní i pravidelní houbaři si doslova mnou ruce. Kontrolují svoje místečka, mění si zkušenosti a dělí se o fotky z výletů. Letos je to však trochu jiné.

Smrže a hezké křemenáče už totiž mnohým nestačí. Hitem letoška je jedna konkrétní houba, kterou si houbaři nemohou vynachválit, a to hned z několika důvodů. Je žádaná hlavně v Polsku, ovšem i v českých lesích se na ni dá narazit. Pravda, v menším množství, ale i tak. Hřib borový je velmi vzácný, chutný a také zdravý. Nicméně hodně záleží na okolnostech a také místu sběru. Někdy si totiž neopatrným kouskem můžete zadělat i na zdravotní problémy.

Všemi chtěná lahůdka

Hřib borový má hnědobílou nohu a krásně tlustý kuželovitý klobouk ve stejné barvě. Skoro vypadá, jako kdyby ho někdo nakreslil a pak zapíchl do země. Můžete na něm spatřit mnoho vzorů podobných striím. V Polsku se objevil před více jak 100 lety, v roce 1921. Dnes je také považován za nejdražší houbu na světě. Protože ho po mnoho let nebylo možné vůbec nikde najít, považovali ho i mykologové oficiálně za vyhynulý. To se však trochu změnilo.

To je věc posledních 2 let a dnes už někteří houbaři hlásí nález právě hřibu borového. A protože je počasí houbám příznivé, je nejspíš jeho další výskyt jen otázkou času. Ceněn totiž není jen v Evropě, za velkou vzácnost ho považují i třeba Japonci, kteří ho dávají jako dárek. Jsou také přesvědčeni o jeho chuti i blahodárných účincích. Cena konkrétní houby závisí velmi na sezóně a také místu, kde byl nalezen. Nejlevnější jsou z Koreje, Číny, Kanady nebo USA.

Drahé kousky a česká situace

Nejdražší z Japonska stojí i 10 000 Kč. Obecně jde o výbornou jedlou houbu z čeledi hřibovitých, která je dobrá ke konzumaci prakticky v každé úpravě. Houbaři si ji oblíbili pro masitost dužiny a také nízkou červivost. V Česku je ovšem výskyt stále vzácnější. Hřib borový je totiž akumulátorem těžkých kovů. Experti proto varují před sběrem v blízkosti dolů, tavicích pecí, silnic a jiných kontaminujících objektů. Před úpravou také odstraňte póry.

Tomuto se při sběru hub na 100 % vyhněte, jinak vás výlet do lesa přijde draho

hřib kozák v listí
Fotografie: Pixabay

Ty jsou největší zásobárnou případných škodlivých látek. U nás je z hlediska ohrožení řazen do kategorie VU neboli „zranitelný“. Hřib borový by tak měl být našinci chráněn, nikoli bezhlavě sbírán kvůli dobrému jídlu. Kolikrát je pro svůj vzhled zaměněn s hřibem bronzovým, ten je však velmi vzácný. Roste od jara do podzimu v borových a smíšených lesích od nížin do hor, celkově až do výšky 2 000 metrů. Preferuje hlavně starší lesní porosty.

Zdroj: Domek i Ogrodek

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*