Jak si na zahradě postavit indiánskou saunu?

Slyšeli jste někdy o indiánské sauně? Že ne? Jedná se o jednoduchou, ale účinnou a skvělo saunu, kterou si můžete postavit přímo na vaší zahradě nebo kdekoliv v přírodě, kde k tomu jsou vhodné podmínky. Indiánské sauny jsou, jak již název napovídá, výdobytkem severoamerických indiánů, kteří své potní chýše považovali nejen za způsob očisty, ale i jako duchovní prožitek, po kterém jsou “znovuzrození”. Jak tedy na to?

Materiál

Přestože indiánská sauna není nijak náročná na materiál, přesto budete několik věcí potřebovat. Většinu z potřebného materiálu můžete najít na zahradě nebo volně v přírodě, ale návštěvě hobby marketu se bohužel nevyhnete. Případně si můžete vše objednat přes internet v obchodě, jako je DEK nebo v kterémkoliv z dalších internetových hobbymarketů. Materiál můžete rovněž nakoupit levněji, pokud využijete kupony a slevy z Kuponer.cz.

Potřebovat budete především celtu, vodě nepropustnou plachtu, deky nebo jiné textilie vhodné k izolaci, kovový kotlík na vodu a materiál na stavbu konstrukce (provázek z přírodních materiálů, ideálně konopný).

Další materiál, který můžete najít v přírodě jsou kameny, ideálně střední velikosti. Kameny rozhodně neberte z potoku nebo z místa, kde jsou dlouhodobě vystaveny vodě, měly by poté tendenci praskat, což určitě nechceme! Dále potřebujeme jen pruty z lísky o délce alespoň tři metry, prutů potřebujeme minimálně pět.

Stavba

Základem indiánské sauny je díra v zemi o hloubce alespoň půl metru a průměru třicet centimetrů. Kolem této díry je následně potřeba vystavět z lískových prutů samotnou konstrukci sauny, která je tvarem podobný iglů. Pruty je třeba uvázat a jejich konce zastrčit do země tak, aby byla konstrukce stabilní, nesmíte také zapoměnout na vchod. Přes tuto vystavěnou konstrukci následně přehodíte voděodolnou plachtu a celtu. Vaš je třeba dobře zaizolovat několika vrstvami dek a dalších textilních materiálů, vhodných k izolaci. Takto nachystaná indiánská sauna je připravena k použití.

Princip potní chýše

Před použitím sauny je třeba rozdělat oheň, na kterém zahřejete kameny, které následně budete polévat vodou a které budou vytvářet páru. Kamenů zvolte asi tolik, aby byly do tří čtvrtin vámi vykopané díry, která je uprostřed sauny, ideálně zvolte kamenů více, protože některé budou během nahřívání praskat a některé nebude možné použít.. Kameny ohřívejte na ohni alespoň tři hodiny. Poté je s pomocí lopaty vyndejte a nanoste do přichystané díry uprostřed sauny.

Nyní Vám už zbývá jen užít si sunování! Saunu utěsněte a na rozpálené kameny, které by měly v jinak naprosté tmě vydávat dostatek světla, nalévejte po opravdu malých částech vodu. Během chvilky sami zjistíte, jak nejlépe regulovat intenzitu přilévání vody, aby to nebylo málo ani hodně.

Jak probíhá saunování?

Saunování by mělo probíhat asi dvacet minut a měly by se opakovat asi třikrát. Před každým novým saunováním je třeba přidat část nových kamenů, aby byla zachována teplota, je rovněž dobré si předem nachystat kýble s vodou, které budou následně sloužit k ochlazování. Dalším tipem pro vás může být využití vonných bylin, které si můžete předem vyluhovat ve vodě, kterou budete polévat rozžhavené kameny. Saunu tak dokážete krásně provonět a ještě více se uvolníte. Z různých bylin, které můžete vyzkoušet doporučujeme především mátu.

Zdroj obrázku: Hvoenok / Shutterstock.com