Neočekávaná užití coly na zahradě: Vyhání mšice, slimáky i komáry lépe než drahá chemie

Fotografie: Depositphotos / Edit

Tento oblíbený nápoj zahradníci s úspěchem používají jako přírodní odpuzovač hmyzu a slimáků. Na zahradě poslouží jako pesticid nebo hnojivo, postřik z něj pak spolehlivě zlikviduje nevítané mšice.

Během let se ukázalo, že cola není jen přeslazeným nápojem, který milují stamiliony lidí na celém světě. Někdo s ní čistí zrezivělé nárazníky, někdo toaletu, jiný šperky. Lidé na ni nedají dopustit při zklidňování podrážděného žaludku. Věděli jste však, že tuto limonádu můžete s úspěchem používat i na vaší zahradě? Mimo jiné totiž odpuzuje slimáky, zabíjí mšice a funguje také jako hnojivo. Zklidňuje svědění po komářím štípanci a můžete s ní také zlikvidovat mech v chodníku.

Vyžene slimáky i hmyz

Cola má pro hmyz, ale i slimáky neodolatelnou vůni. Přitahuje je jako magnet. Toho můžete využít, abyste je ze zahrady vymýtili. Rozmístěte na několika místech podél záhonu misky s Colou. Zatlačte je do půdy, aby byly v rovině se zemí. Nechte je působit přes noc a ráno běžte zkontrolovat úlovek. Slimáci do misek nalezou a kyselé prostředí je zlikviduje. Pak jen stačí misky pravidelně dolévat.

Fotografie: Depositphotos

Zbavte se i otravného hmyzu u vašeho letního posezení. Vosy a komáři neodolají sladké vůni a vy je přestanete zajímat. Můžete nechat v blízkosti posezení otevřenou láhev nebo si vyrobit past. Odřízněte horní část pet lahve, otočte ji a vložte do spodní části. Do láhve nalijte Colu a přidejte trochu cukru a suchého droždí. Hmyzu se z této pasti bude špatně unikat a nakonec se utopí. Petky můžete rozmístit i v zahradě na místech, kde pracujete, komáři vás nechají v klidu.

Postřik na mšice

Cola hmyz nejen přitahuje, ale dokáže některé druhy i zlikvidovat, a to především mšice a mravence. Pokud potřebujete zachránit nějakou rostlinu před útokem mšic, připravte si postřik. Nalijte neředěnou Colu do postřikovače a přidejte pár kapek tekutého mýdla. Roztok můžete aplikovat všude tam, kde je potřeba. Výhodou je, že Cola nemůže ublížit vaší rostlině a při nejbližším dešti se smyje. Při stálém výskytu ji aplikujte pravidelně dvakrát týdně.

Fotografie: Freepik

Hnojivo a kompost

S úspěchem lze Colu používat i jako hnojivo pro kyselomilné rostliny, např. azalky, náprstníky či gardénie. Čas od času můžete k těmto rostlinám přilít 15–20 ml Coly. Mají rády kyselost a podpoříte tak jejich kvetení. Colu také občas přilévejte do kompostu, napomáhá k rozkladu organických látek a svou sladkou vůní přitahuje i prospěšné mikroorganismy. Cola tak pomůže zrychlit celý kompostovací proces.

Zdroj: GardeningKnowHow

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]