Slimáci na zahradě jsou pohroma. Zbavit se jich zvládnete poměrně snadno

Letní sezóna je v plném proudu a s ní také sklizeň jednotlivých druhů ovoce a zeleniny. Množství plodin však mohou značně zredukovat různí škůdci, zejména pak slimáci, kteří hlavně zeleninu rádi okusují a tím i poškozují. V závěru vám z ní také nemusí nic zbýt. Jak si s takovými nepřáteli na zahradě tedy poradit? Inspirujte se s námi.

Jednoduché rady sloužící k likvidaci obtížných slimáků

Mezi skutečně účinné metody můžeme zahrnout ty následující:

  • Vytvořte past na slimáky: najděte si jakoukoliv středně velkou plechovou, nebo plastovou nádobu a zakopejte ji do země vedle zelí tak, aby její hrdlo vyčnívalo. Pak dovnitř nalijte vodu s cukrem, nebo trochu kompotu. Přidat lze i pár lístků zelí, nebo třeba pivo, to zcela jistě slimáky navnadí. V takovéto směsi se snadno utopí a vaše zelenina bude ochráněna.
  • Udělejte si zálivku z tabáku a popela: jemně mletý tabák smíchejte s trochou dřevěného popela, který vám například zbyl z grilování, a rozpusťte ve vodě. Roztokem kropte okolí zeleniny. Slimáky to velmi dobře odradí. Tento způsob používejte v případě, že delší dobu neprší.
  • Použijte fosforečnan železitý: což je velmi efektivní insekticid sloužící k odstranění slimáků ze zahrady. Postačí jím posypat okolí zeleniny a máte po starostech. Zakoupit lze tyto přípravky běžně v zahradnictví.

Další účinné metody k odstranění slimáků

Se slimáky můžete účinně bojovat i pomocí soli. Pokud nějakého plže spatříte, ihned jej posolte. Uhynulé jedince pak ihned ze zahrádky odstraňujte. Na zahradu v okolí zeleniny je možné rovněž nastražit staré dřevěné prkno, pod které se budou mít tendence slimáci ukrývat. Až pak půjdete okolo, jednoduše prkno zdvihnete, plže posbíráte a zlikvidujete.

Průběžně na zahradě kontrolujte všechna místa, a pakliže na nějakého slimáka narazíte, seberte ho a zlikvidujte nejlépe spálením. Někteří zahrádkáři však volí i jiné a v tu chvíli rychlejší metody, jako je likvidace zahradnickým náčiním, nebo pouhým zašlápnutím.

Fotografie: Pinterest

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]