Slimáci už se na zahradě neukážou. Vyžene je pivní past

Fotografie: Dacs / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Sezóna slimáků začíná. Pokud s nimi každoročně bojujete, vyzkoušejte triky, které jejich výskyt výrazně sníží, než vám zničí úrodu.

Slimáci mohou způsobit zkázu na vaší zahradě, okusují listy, květiny i zeleninu. Tito slizcí škůdci jsou postrachem nejednoho zahradníka, obzvlášť když se přemnoží. Naštěstí nejste v boji s nimi úplně bezbranní. Nachystejte na ně pivní pasti, ze kterých se nedostanou, a učiňte další opatření, jež vás většiny slimáků rychle zbaví.

Pivní pasti neodolají

Je to jedna z nejúčinnějších metod, jak se slimáky zatočit. Přitom je ekologická, šetrná k vaší zahradě a moc vás to stát nebude. Použijte kelímek od velkého jogurtu, staré plechovky nebo jiné vhodné nádoby. Zakopejte je v blízkosti výskytu slimáků tak, aby byl horní okraj na úrovni zeminy. Pak do nádoby nalijte pivo. Stačí ji naplnit z jedné třetiny. Slimáci nedokážou kvasnicové vůni piva odolat a do pasti se chytí raz dva. Každý den ráno nádoby zkontrolujte a chycené slimáky zlikvidujte.

Slimákům se obzvlášť daří ve vlhkém a stinném prostředí, takže je důležité, aby pro ně byla vaše zahrada méně lákavá. Odstraňte všechny nečistoty, jako jsou listy a kameny, které poskytují slimákům během dne úkryt a celkově se snažte zahradu udržovat v suchu. Rostliny zalévejte ráno, aby do večera stihla půda proschnout. Při nočním řádění slimáků je suchá půda nebude tolik lákat.

Slimáky můžete sbírat také ručně. Je to mnohem pracnější, ale vytrvalost se vyplatí, brzy uvidíte, že jich je v zahradě čím dál méně. Vydejte se na ně večer nebo v časných ranních hodinách, kdy jsou nejaktivnější. Vezměte si baterku a prohlížejte místa, kde zanechávají slizké stopy. Nasbírejte je do uzavíratelné nádoby a zlikvidujte je mimo zahradu.

Slimáci dokáží pěstovanou zeleninu v mžiku zlikvidovat. Finty zkušených zahrádkářů jim to ale nedovolí

@troybiltofficial Stop slugs from wreaking havoc on your plants with an empty can and a little beer. This handy little trap is irresistible to slugs and lures them in to their deaths. #troybilt #gardenhack #gardening #satisfying #gardentips #gardentok #slugs #bugtrap #pests ♬ original sound – Troy-Bilt

Zabraňte jim vstupu k rostlinám

Můžete také z přírodních materiálů vytvořit ochranné bariéry kolem zranitelných rostlin. Nasypte kolem nich do kruhu křemelinu nebo drcené vaječné skořápky. Ostré kousky se slimákům nelíbí a přes tyto překážky se jim nebude chtít lézt. Účinná je třeba i měděná páska. Při kontaktu s ní totiž dojde k malému výboji, který je slimákům velmi nepříjemný. Měděnou pásku tak můžete omotat kolem spodku květináčů a jiných pěstebních nádob. Slimáci se jim pak vyhnou obloukem.

Další zbraní proti slimákům jsou aromatické rostliny, jejichž vůni nesnáší. Můžete je tak vysázet v blízkosti užitkových rostlin. Slimáky odradí begónie, pelargónie, gazánie, kapradina, plicník, řebříček obecný, levandule a tymián. I když může být boj se slimáky trochu vyčerpávající, nevzdávejte se. Uvidíte, že při pravidelné kontrole stavu slimáků jich bude ubývat.

Zdroj: Onlinenytt

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*