Infarkt myokardu je život ohrožující akutní stav, který je nutné včas řešit. Primárně je důležité poskytnout dotyčnému co nejdříve adekvátní lékařskou péči. Nemoc vzniká v důsledku ucpání koronární tepny, která vyživuje srdce. Blokádu vytvoří zpravidla krevní sraženina. Rozpoznejte včas příznaky infarktu a zachraňte život.
Jaké jsou nejčastější příznaky infarktu myokardu?
Všímejte si těchto zásadních projevů, které mohou indikovat infarkt:
- Otoky nohou: v případě srdečních obtíží začnou otékat především kotníky. To je způsobené zadržováním vody v těle. Poukazovat však mohou otoky i na sedavý styl života a nezdravé stravování.
- Náhlá úzkost: před nástupem infarktu myokardu často dotyčný pociťuje záchvat paniky. Pokud se tyto stavy opakují, raději navštivte lékaře.
- Vystřelující bolesti: typická bolest je za hrudní kostí. Může vystřelovat do zad, paže, nebo mezi lopatky. Nepodceňujte tyto projevy a informujte praktického lékaře, případně si přivolejte záchrannou službu.
- Abnormální kašel: náhlý a urputný kašel může také značit, že něco s vaším srdcem není v pořádku.
Další možné příznaky infarktu myokardu, jeho příčiny a léčba
Mezi další projevy patří například závratě, malátnost, nevolnost, zvracení, výskyt studeného potu na kůži, mělké dýchání, dušnost. V některých případech se může objevit i ztráta vědomí. Tak jako tak je nutné přivolat co nejdříve záchrannou službu (155).
Mezi rizikové faktory pro vznik infarktu můžeme zařadit:
- dlouhodobý a neúměrný stres
- těžkou obezitu
- diabetes v anamnéze
- kouření cigaret
- vysoký cholesterol v krvi
- hypertenzi
- zvýšené popíjení alkoholických nápojů
- nezdravý životní styl
A možná vás zajímá, jak se vlastně takový infarkt léčí. Primárně je důležité obnovit průtok krve v postižené oblasti srdce. Proto je nutný včasný transport pacienta do nemocnice, kde podstoupí katetrizaci a následnou angioplastiku. Díky tomuto zákroku je pak obnoveno prokrvení ischemické části koronární tepny.
Rekonvalescence probíhá pozvolna a je zaměřená na pomalé zatěžování srdce pohybovou aktivitou (chůze do schodů, procházky a podobně). Dotyčný by měl rovněž změnit svůj životní styl. Vhodné je do jídelníčku zařadit více ovoce a zeleniny a omezit tučná jídla. S výhodou je také přestat kouřit a zredukovat hmotnost na normu v případě obezity.