Jediná surovina, kterou má každý doma nahradí drahou aviváž

Aviváž je skvělý pomocník, který slouží nejen k zjemnění, ale i provonění prádla. Ovšem ne vždy je možné ji použít. U některých druhů textilií je použití aviváže nevhodné. Také se stává, že někomu aviváž vadí a vyvolává alergickou kožní reakci. Kdy aviváž použít a kdy nikoliv? To vám zodpovíme hned o pár řádků níže. A poradíme, jak aviváž nahradit pomocí suroviny, kterou má každý doma.

Kdy aviváž nepoužívat

Sledujte vždy symboly na výrobku. Tam se dozvíte, zda je možné aviváž použít či nikoliv. Nevhodné je použití aviváže zejména u textilu z mikrovlákna, také u elastického oblečení. Aviváž se nedoporučuje používat také u ručníků a některých úklidových pomůcek (jako jsou hadry na mop). Tyto materiály pak ztrácí savost a funkčnost.

Dále se doporučuje nepoužívat aviváž, máte-li citlivou pokožku. Některé typy aviváže mívají i nápis, že jsou vhodné pro citlivou pokožku. Tyto výrobky by měly být dermatologicky testované. Jedná se především o výrobky určené pro miminka a alergiky.

Jak aviváž nahradit?

Jestliže je vaším přáním, aby vaše prádlo netrpělo častým praním, doporučuje se použití aviváže. Pokud jste se však rozhodli, že ji používat nechcete, můžete prádlo změkčit a ošetřit pomocí běžně dostupné suroviny – octa. Je levný a koupíte ho všude. Bojíte se, že bude prádlo zapáchat? To nemusíte. Ocet brzy vyvětrá a nejde z prádla cítit.

Většinou však nechceme pouze hebké, jemné prádlo, ale aby i vonělo. V takovém případě stačí smíchat ocet (lihový nebo jablečný) s převařenou či destilovanou vodou a pár kapek esenciálního oleje. Ale pozor – esenciální olej by měl být pro kosmetické účely. Nikoliv ten, co se používá do aromalamp. Vodu a ocet smíchejte 1:1 Vůně esenciálního oleje záleží už na vašich preferencích.

Ocet veškeré prádlo vydezinfikuje. Svetry po něm neelektrizují a navíc pomáhá s udržováním stálobarevnosti. V neposlední řadě pak pomůže z pračky dostat vodní kámen. Připravit si můžete během okamžiku vždy potřebné množství domácí aviváže nebo si do skleněné nádoby namíchat větší množství do zásoby.

Fotografie: Pixabay