Přírodní hnojiva, která podpoří růst polních okurek
Abyste měli dostatek okurek na zavařování, můžete vsadit na jedno z těchto přírodních hnojiv:
- Chlebové hnojivo: potřebovat budete menší kbelík a kůrky ze staršího chleba. Těmi naplňte nádobu ze dvou třetin a vše přelijte vodou. Nechte kvasit na teplém místě asi týden. Výsledný scezený roztok zřeďte vodou v poměru 1:3 a asi 500 mililitrů aplikujte na každou rostlinu.
- Hnojivo z dřevěného popela: pokud s oblibou každoročně grilujete, jistě se u vás najde nějaký zbytek použitého dřevěného uhlí. To rozdrťte na prášek, smíchejte s vodou a roztok aplikujte pomocí rozprašovače na okurky zhruba za dva dny „louhování“. Potřebujete asi 2 šálky popela a litr vody. Hnojivo použijte především tehdy, když budou listy žluté (to značí, že má rostlina nedostatek draslíku).
- Cibulové hnojivo: do menší nádoby vložte asi hrnek cibulových slupek, přelijte horkou vodou a nechte dvě hodiny loužit. Posléze přelijte roztok do rozprašovače a naneste na listy okurky.
Jaké suroviny použít proti plísním a rostlinným chorobám?
Pokud zaznamenáte výskyt plísní nebo rostlinných chorob u okurek, je možné zasáhnout s těmito směsmi:
- Jogurtový lék: velmi účinný je proti rostlinným chorobám jogurt. Ten nařeďte s vodou v poměru jedna ku jedné a aplikujte na rostliny.
- Mýdlový roztok: proto škůdcům, plísním a rostlinným chorobám použijte i roztok z 50 gramů jedlé sody, 10 litrů vody a 50 mililitrů tekutého mýdla (lze užít i tuhé strouhané). Směs hojně naneste na okurky.
Jaké podmínky potřebují polní okurky k optimálnímu růstu?
Na závěr si řekněme, co vlastně polní okurky potřebují všeobecně k dobrému růstu. Zaměřte se především na tyto faktory:
- Zálivku nejlépe dešťovkou provádějte přímo u kořenů. Vodou je nevhodné listy kropit. Mohou se objevit plísně.
- Mezi jednotlivými okurkami zachovejte dostatečné rozestupy, aby mohly dobře zakořenit.
- Okurky vyžadují dostatečnou zálivku a světlo, jako každá jiná rostlina. Kromě jiného jsou tyto plodiny teplomilné, bude se jim tedy dařit zejména ve skleníku.
Zdroj: Planetnatural