Jednoduchý způsob čištění dřevěného nábytku. Lze ho použít i na mastné skříňky v kuchyni

Fotografie: Flickr

Zažrané nečistoty se odstraňují velmi špatně a zdlouhavě. O to horší je mytí dřevěných povrchů, na nichž můžete zanechat vydřený flek.

V kuchyni téměř na všem nábytku ulpívá mastnota a prach, jichž bývá dosti těžké se zbavit. Často je potřeba stůl, skříňky, sporák a linku dlouze a pracně drhnout, což nesvědčí zpravidla dřevěným povrchům. Neopatrnou manipulací do nich můžete vydřít díru nebo strhnout část laku či barvy. Takto čištěné stoly a skříňky a stoly pak bývají flekaté a nevzhledné.

Fotografie: Unsplash

Každý druh dřeva si vyžaduje jinou péči

Záleží především na tom, jestli máte povrch skříněk lakovaný a hladký nebo surový a drsný. Na první zmíněné musíte být opatrnější, protože hrozí poškození nebo ztenčení vrstvu naneseného laku, který za jiných okolností dřevo chrání, dělá jej lesklé a hladké. Běžné čistící prostředky lak rozpouští a drsná houbička nebo látka jej poté setře pryč.

Fotografie: Freepik

Zvolte proto šetrnější ekologický přípravek nebo například takovou zubní pastu. Ta je dostatečně efektivní a přitom něžná natolik, aby vyčistila vaše zuby i dřevěný povrch od mastnot a přitom je nepoškodila. Jakmile pastu nanesete na povrch, je potřeba ji setřít jemnou houbičkou namočenou v čisté vodě, aby přípravek nezanechal šmouhy.

Olejem umyjete hrubé dřevo.

Přírodní nelakované povrchy s drsnou strukturou jsou na čištění často ještě náročnější, jelikož se nedostanete do všech spár a záhybů. Prach a mastnota tak může na dřevě zůstat i po důkladném drhnutí. Abyste tomu předešli, musíte použít takový prostředek, který se dostane na všechna kritická místa. Dobře by mohl posloužit olej, v němž se mastnoty také rozpustí.

Fotografie: Freepik

Smícháním trošky olivového oleje s jedlou sodou dostanete jakousi pastu, s níž vyčistíte všechny nečistoty. V tuku se mastnoty rozpustí a zbytek práce odvede právě jedlá soda, která má skvělý čistící efekt. Tato kombinace přírodních látek důkladně umyje všechna zákoutí a záhyby na hrubém dřevu a přitom jej nijak nepoškodí.

Zdroj: BHG

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]