Co se děje s vaším tělem, pokud každý den pijete kávu

Fotografie: Depositphotos

Když si po ránu vypijete šálek kávy, rozhodně vás to nabije energií. Ta vůně a ta skvělá chuť, každý se na ranní kávu těší. Ale i s vaším tělem káva něco dělá.

Většina lidí si nedokáže představit začít svůj den bez šálku čerstvé voňavé kávy. A ono vlastně nezáleží na tom, jestli si ji dáte ráno, odpoledne nebo kdykoliv v průběhu dne. Tento černý nápoj lidem ale především pomáhá se probudit a načerpat energii. Víte však, co se ve vašem těla skutečně děje, když pravidelně pijete kávu? Možná budete překvapení, říká lékař Kris Gunnars.

Káva vás dělá chytřejšími

Začínáte svůj den kávou a něčím sladkým k jídlu? Dokonce i studie dokázaly, že káva může zlepšit vaši schopnost učit se a také může pomoci mozku kontrolovat koncentraci a pracovat na paměti. Mozek totiž funguje lépe, když mu po ránu dopřejete kofein a nějakou sladkost.

Fotografie: Pexels

Káva vás udělá šťastnějšími

Šálek ranní kávy vám dodá potřebné množství energie a pomůže vám pořádně se probudit. Věděli jste ale, že káva vás dokáže udělat šťastnějšími? Když budete pít více než jednu kávu denně, sníží se u vás riziko deprese. Je to díky antioxidantům, které káva obsahuje. Dokonce i vědci se na tom shodli.

Chrání před Alzheimerovou chorobou

Italové si myslí, že konzumace kávy je nejlepším bojovníkem proti ztrátě paměti. Jeden šálek kávy zabrání Alzheimerově chorobě. Pokud ale pijete velké množství kávy, riziko mírné kognitivní poruchy se může až zdvojnásobit. Vědci však poznamenali, že kofein nemůže zabránit Alzheimerově chorobě ani demenci ve vzniku, pouze je může zpomalit.

Fotografie: Freepik

Může zachránit vaše játra

Vědci zpozorovali, že pár šálků kávy může udělat obrovský rozdíl u lidí s cirhózou. Lidé, kteří pravidelně pijí kávu, mohou předcházet cirhóze. Zejména tedy ti, kteří také pijí alkohol. Pití alespoň jednoho šálku kávy denně snižuje riziko této choroby. Opravdu se vyplatí ji pravidelně pít.

Zdroj: Healthline