
Letní čas začne už 30. března, kdy se hodiny posunou o hodinu dopředu. Jak se tento přechod dotkne našeho zdraví a proč se stále mění čas?
V roce 2025 se Česko vrátí k letnímu času 30. března, uvádí CNN Prima News. Ve dvě ráno se hodiny posunou o hodinu vpřed, takže ztratíme jednu hodinu spánku. Letní čas bude platit až do 26. října, kdy se hodiny vrátí zpět, čímž si naopak užijeme noc o hodinu delší. Takto to funguje už desítky let.
Historie změny času
Střídání letního a zimního času má dlouhou historii. V Českých zemích začala změna už v roce 1915, ale přerušila se po první světové válce. Po druhé světové válce se letní čas opět zavedl a trval až do konce 40. let. K poslední změně došlo v roce 1996, kdy se začalo přecházet mezi letním a zimním časem podle evropského vzoru, uvádí iDnes. Letní čas dnes trvá sedm měsíců.
Evropská unie rozhodla o zrušení střídání časů už v roce 2018, ale neshodla se na tom, který čas se zachová. V roce 2021 se přechod na letní a zimní čas prodloužil o dalších pět let. Zatímco někteří podporují trvalý letní čas, jiní varují před negativními dopady na zdraví.
Počasí v Česku chystá další zvraty. Podle meteorologů budeme opět trpět
Zdravotní dopady změny času
Opakované střídání letního a zimního času může mít negativní účinky na zdraví. Experti varují, že posunutí času zhoršuje psychickou a fyzickou pohodu. Narušuje přirozené biorytmy v těle, které se řídí právě podle světla, jak vysvětluje Healthline. Lidé po změně času častěji trpí nespavostí a únavou.
Zvyšuje se také riziko různých nehod, ať už na silnici, tak třeba v pracovním prostředí. Nezodpovězená však zůstává otázka, který z časů ponechat, ačkoli většina odborníků tvrdí, že zůstat trvale na letním čase by pro zdraví nebylo vhodné, protože lidské tělo potřebuje ranní světlo. Na SvětěKreativity jsme psali také o závadném másle, které se prodávalo v Albertu.
Zdroj: iDnes, CNN Prima News, Healthline
Napište komentář