Jak rychle usnout za 2 minuty: Nespavcům pomáhá metoda, kterou používají vojáci nejen americké armády

Fotografie: Depositphotos

Jak rychle usnout – to je věčný problém lidí bojujících s nespavostí, a také rodičů malých dětí. Podívejte se na metodu amerických vojáků, která vám umožní usnout za pouhé 2 minuty.

Lidé se dělí na ty, kteří „jen položí hlavu na polštář“, a na ty, kteří začínají být úzkostní už při pouhém pomyšlení na usínání. Bezesná noc je noční můra, ale dlouhodobé potýkání se s nespavostí vede k nedostatku spánku, který způsobuje emoční problémy, depresivní stavy a znemožňuje práci a fungování ve společnosti. Existují však způsoby, jak to obejít, říká lékařka Deborah Weatherspoon.

Problémy se spánkem

S nespavostí se často potýkají lidé trpící neurózou a depresí, lidé v obtížných životních situacích a mladí rodiče, jejichž spánek je přerušován častým buzením dětí. Nespavost vyčerpává celé tělo: nespavý člověk se stává úzkostným a podrážděným, deprimovaným, jeho imunitní systém trpí, jeho hmotnost se snižuje nebo naopak zvyšuje. Ve skutečnosti neexistuje žádný pozitivní aspekt.

Metoda americké armády

Vojenská technika, která pomáhá lidem trpícím nespavostí usnout za pouhých 120 sekund, fungovala u 96 procent lidí po šesti týdnech tréninku. Metoda používaná americkou armádou je rozdělena do dvou fází, které vám umožní „vypnout“ mysl a rychle usnout. Oblíbená vojenská metoda byla vyvinuta pro vojenské piloty. Po šesti týdnech tréninku dokázali usnout za méně než dvě minuty. Během výcviku se učili usínat v křesle. Seděli na židlích, nohy si položili na plocho a ruce si opřeli o kolena. Spočívá v následujících krocích.

1. Uvolněná tvář je klíčem k úspěchu

Představte si svou tvář jako epicentrum vašich emocí. Zavřete oči, dýchejte pomalu a zhluboka. Poté uvolněte všech 43 obličejových svalů, tedy žádné mžourání ani mračení. Nechte vše uvolněné a pomalu vydechněte, když cítíte, jak se vaše tváře, rty, jazyk a čelist uvolňují, oči mějte zavřené, ale ujistěte se, že jsou také zcela uvolněné. Nechte je spadnout hluboko do očních důlků a vnímejte, jak se vaše svaly uvolňují. Když uvolníte obličej, vaše tělo dostane signál, že je čas si odpočinout.

Fotografie: Freepik

2. Nyní uvolněte ramena

Nechte ramena klesnout co nejníže. Nechte všechny svaly ještě více uvolnit. Zhluboka se nadechněte, poté pomalu vydechněte a vyfoukněte ze sebe veškeré napětí. Pokud jste pravák, zaměřte se na pravý biceps. Vnímejte, jak se uvolňuje a klesá do vašeho těla. Pokud není uvolněný, nejprve jej stáhněte a poté nechte uvolnit. Následně přejděte na pravé předloktí. Soustřeďte se na to, abyste se uvolnili. Nakonec uvolněte ruce a prsty. Opakujte celý proces i s druhou rukou.

3. Uvolněte svaly nohou

Vnímejte, jak vaše svaly postupně ochabují a vaše nohy jsou těžké a padají do postele. Snažte se uvolnit každý sval v těle, od obličeje až po chodidla. Nyní existuje poslední věc, kterou musíte udělat, abyste přeměnili svůj uvolněný stav na hluboký spánek.

4. Vyčistěte svou mysl

Posledním krokem je vyčistit si mysl na 10 sekund. Nemyslete na to, co se stalo během ne, nemyslete na to, kdy máte vstát. Dělat tyto věci zahrnuje pohyb. Což znamená, že jen pomyšlení na ně stačí, aby se svaly nedobrovolně stáhly. Místo toho musíte udržet svou mysl v klidu. Pokud to nezabere, opakujte si „nemysli, nemysli, nemysli“. Můžete si také v mysli vyvolat nějaký příjemný relaxační obraz: například, že ležíte v houpací síti v na pláži nebo v kánoi uprostřed klidného jezera.

Fotografie: Freepik

Teď byste měli usnout

Po šesti týdnech cvičení se s touto metodou nepodařilo usnout pouze 4 % amerických vojáků. Lidé, kteří tuto metodu propagují, tvrdí, že nemá žádnou magickou složku, jen věnuje pozornost vašemu tělu, což je vše, na čem záleží. Dobrý spánek je pro normální fungování těla stejně nezbytný jako jídlo nebo vzduch, souhlasíte?

Zdroj: Healthline