Zatočte s nespavostí jednou provždy. Nečekaného pomocníka najdete v podobě levandule

Fotografie: Pexels

Jedná se o fialově kvetoucí rostlinu, která je pro své účinky používána již od starověku. Má uklidňujicí účinky a používá se při aromaterapii.

Bylinná medicína ji využívá hlavně pro její uklidňující a relaxační účinky. Je vhodná při zvýšené nervozitě, ale i stresu a poruchách spánku. Slouží k výrobě velkého množství léků, ale také vůní, které provoní celý náš domov. Díky látkám, jež jsou v ní obsažené, dokáže vyrovnávat a uvolňovat centrální nervový systém. Linalylacetát a linalool mají totiž mírně sedativní účinek. Levanduli můžeme inhalovat, nebo ji konzumovat ve formě tablet či kapiček., říká lékařka Deborah Weatherspoon.

Fotografie: Pexels

Uvolňuje naše nervy, ale i svaly

Spánek je potřebný pro regeneraci našeho těla, ale i mysli. Pokud se v noci často budíme, dokáže to negativním způsobem ovlivnit náladu, kterou máme následující den. Abychom si dopřáli klidný spánek, je vhodným řešením sáhnout právě po této rostlině.

Existuje několik možností, jak můžeme levanduli využít. Jednou z nich je umístit si na noční stolek svazek levandule sušené. Docílíme tím toho, že ji během spánku neustále ucítíme, a tak ho nenásilně podpoříme. Můžeme ale také sáhnout po esenciálním oleji s vůní levandule. 

Fotografie: Pexels

Ten nakapeme do difuzéru, který přes noc zapneme. Pokud nechceme mít zapnutý přístroj, můžeme si pár kapek oleje před spaním nakapat na oblast krku, zápěstí a spánků. Jestliže máme v oblibě koupel před spaním, je dobré ji o pár kapek tohoto oleje obohatit.

Můžeme si ale také v obchodě zakoupit krém s výtažkem levandule a ten před spaním nanést nejen na naše tělo, ale i na náš obličej. Možností je také pár kapek oleje přidat do pračky během praní ložního povlečení. 

Domácí prací prostředek s obsahem levandule

Pro dosažení nejlepšího účinku a klidného a vyrovnaného spánku je dobré si doma vyrobit vlastní prací prostředek s obsahem levandule. Na jeho přípravu budeme potřebovat 4 šálky krystalické sody, 2 šálky boraxu, 20 kapek levandulového esenciálního oleje, 2 tyčinky levandulového mýdla a 2 šálky jedlé sody. Nejprve si nastrouháme nebo nakrájíme mýdlo, které následně dáme do mixéru a najemno rozmixujeme. 

Fotografie: Pexels

V misce poté smícháme borax, hydrogenuhličitan sodný a krystaly sody. Při této manipulaci je zapotřebí být opatrný, proto nezapomeňte na ochranné rukavice. Pokud látka i přesto přijde do styku s vaší kůží, ihned zasaženou oblast umyjte pod studenou vodou. Do vzniklé směsi přidáme rozmixované mýdlo a promícháme ji. Směs následně přemístíme do uzavíratelné nádoby a nakapeme do ní esenciální olej.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]