Když vás nudí vlastní kuchyň: povolejte nestárnoucí retro

Přiznejme si to – retro je nesmrtelné. To proto, že promlouvá k našemu hravému já: k holce z muzikálu, která nosí puntíkaté sukně a poslouchá Elvise, k frajerovi s bomberou v nablýskaném Chevroletu.

Doménou retro stylu je svět barev a oblých tvarů, ale nezapomínejme, že k němu patří i praktické zlepšováky a výstřelky techniky. Skvěle se uplatní právě v kuchyni, kde je harmonie designu a funkčnosti na prvním místě. Pomůže vám proměnit nudnou místnost, kam chodíte vařit a jíst, v místo, kde vás bude bavit vařit a jíst.

A jak na to? Retro má několik jednoduchých pravidel: když je ovládnete, dokážete si sami vykouzlit kuchyň ve stylu zlatých padesátých.

Pravidlo první: Nebojte se barev a kontrastů

Co mají všechny retro interiéry společné? Pastelové barvy. Nebojte se kombinovat mátově zelenou nebo tyrkysovou barvu zdí a nábytku s červenou, žlutou nebo oranžovou na doplňcích. Kontrast prostě k retru patří, takže okamžitě zahoďte šedou škálu vzorníku a pusťte si k rozhodování pořádný rock’n’roll. Které barvy vidíte?

Tip: Podlaha jako šachovnice upoutá každou návštěvu a bonusem je, že na ni neuvidíte nepořádek. V retro kuchyni se bude dokonale vyjímat.

Pravidlo druhé: Vyberte si retro doplňky

Pastelové tapety, retro dlaždice, barevné ubrusy. To je základ. A k tomu veselé sklenice plné slunce, ve kterých budete hostům servírovat domácí oranžádu. Samozřejmostí jsou puntíky. Nemusíte je mít všude, stačí puntíkatá zástěra nebo sada puntíkatých hrnků zavěšených z police. V retru se fantazii meze nekladou a je jen na vás, které doplňky zvolíte, abyste ve své kuchyni vytvořili tu správnou honky-tonk atmosféru.

Tip: Největším úskalím retro stylu je to, že je velice snadné sklouznout ke kýči. Když si proto vybíráte doplňky, mějte předem promyšlený koncept. Co se vám do kuchyně opravdu hodí a co je už moc? Dokážete to vycítit?

Pravidlo třetí: Propojte staré s novým

Už jsme si řekli, že k retro stylu patří i funkčnost. V 50. letech si lidé své domovy vybavovali nejmodernějšímihot-chocolate-1402045_960_720 spotřebiči, které jim ulehčovaly život. To samé platí, pokud se rozhodnete pro retro dnes. Inspirujte se v minulosti, ale pamatujte na to, že retro je především praktické a ve své době bylo pokrokové.

Soulad dosáhnete nejlépe tak, že chytře propojíte nové se starým. Vybavte si kuchyň moderním sporákem, dopřejte si nový kávovar, a když někde objevíte banánově žlutý mixér, o to lépe! K tomu všemu přidejte zajímavý „solitér“ – dobový kousek, který bude vaší pýchou: třeba původní příborník nebo zaoblené rádio, které ulovíte na bleším trhu.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]