Klávesové zkratky usnadní práci na počítači. Naučit se je zvládne každý

Pohybují se mezi námi 3 typy počítačových uživatelů. Jedni preferují používání myši, druzí klávesnici a třetí nejraději mluví se svým digitálním asistentem. Bez ohledu na to, do které kategorie patříte zrovna vy, rozhodně vám pomůže pár našich tipů a triků, které mohou zjednodušit váš počítačový život. Budete překvapení, kolik věcí váš počítač dokáže a vy jste o nich vůbec nevěděli. Pojďme se tedy podívat na to, co posune vaši počítačovou produktivitu o úroveň výš.

Ctrl + T
Zkratky mohou pomocí v různých situacích, Ctrl + C a Ctrl + V zná asi každý, ale co umí toto? Je to jednoduché. Pokud se často pohybujete ve webovém prohlížeči, tato zkratka vám umožní instantně otevřít novou kartu. Jednoduchý tip, který vám ve výsledku ušetří spoustu času a vaši myš o spoustu kliků, které nejsou nutně potřebné. Pokud jste jablíčkáři, stačí „crtl“ nahradit příkazem „command“.

Google ví všechno

Spousta lidí se bojí, že když se jim stane něco s počítačem, musí hned do servisu. Není to ale pravda. Většina problémů, které se vám v průběhu vašeho uživatelského života jsou ve výsledku poměrně jednoduché problémy a závady. Zkuste někdy nepanikařit a raději zkusit vyhledat závadu na Googlu, určitě už ji řešil někdo před vámi. Nejlepší na tom je, že ji pravděpodobně také vyřešil a podělí se s vámi o to, jak na to. Ušetříte tak spoustu peněz, které byste zbytečně utratili v počítačovém servisu. Pokud trpíte nějakým speciálním problémem, zeptejte se na jakémkoliv PC fóru a on vám někdo s radostí poradí. Nejdříve ale pečlivě hledejte.

Měnu už nemusíte počítat

Občas si potřebujete něco převést z koruny na jinou měnu? Hledáte nejdříve kurzy a pak vše počítáte na kalkulačce? Nemusíte. Stačí se zeptat Google. Zadejte dotaz ve tvaru „1000 korun na eura“ a hned víte, kolik euro za tisícovku dostanete. Jednoduché, rychlé a funkční. Zkuste to sami.

Nabíjejte v režimu letadla

Pokud potřebujete rychle nabít svůj notebook a nemáte času nazbyt, můžete vyzkoušet následující tip. Režim letadla totiž deaktivuje spoustu funkci, včetně Wi-Fi a Bluetooth přijímačů, díky tomu se vaše baterie může nabíjet podstatně rychleji. Váš notebook bude ve výsledku nabitý zhruba o 15 minut dříve, což někdy může zachránit situaci.

Obrázky stahujte rychle a jednoduše

Většina všech uživatelů internetu stahuje obrázky pomocí pravého kliku myši a možnosti „uložit“. Máme pro vás ale mnohem jednodušší způsob, jak dostat kýžené fotografie do vašeho počítače. Jednoduše stiskněte klávesu „alt“ a poté klikněte levým tlačítkem na obrázek. Obrázek se jednoduše stáhne do vašeho počítače a zobrazí se ve složce Stažené soubory. Obrázek máte stažený rychle a bez zbytečného klikání.

IP adresa vás může prozradit

Pokud se bojíte o své soukromí, osobní data, a bezpečnost možná byste měli zvážit ukrytí své IP adresy. Takové skrytí adresy vás učiní neviditelným. Existuje spoustu programů, které dokáží změnit vaše VPN a tvářit se tak, že se váš počítač nachází na jiném místě, než ve skutečnosti je. Poté si můžete stáhnout ještě další programy, které mohou zakrýt vaši IP adresu a stát se tak neviditelným.

Nechte si přizpůsobit svoji obrazovku

Mnoho z vás jistě používá své počítače v nejrůznějších místech a prostředích. Ložnice, koupelna, kancelář, pokoj, altán, školní učebna, je toho spoustu. Ti z vás, kteří používají počítač v temném prostředí dobře ví, jak nepříjemné je, když vám do očí svítí extrémně jasná obrazovka. Mnoho počítačů má ale nainstalovaný noční režim, který dokáže měnit jas obrazovky během noci. Stáhnout si můžete také programy, které budou jas vaší obrazovky automaticky upravovat podle prostředí, ve kterém se počítač zrovna nachází. Skvělá funkce, která dokáže ušetřit vaše oči od zbytečného mžourání do přepálené obrazovky.

Zrychlete počítač

Možná se to zdá neuvěřitelné, ale zaplněná plocha počítače může zpomalit jeho výkon. Pokud máte plochu úplně zaplněnou, může to negativně ovlivňovat rychlost celého systému. Jestliže potřebujete mít složku pro každou maličkost, můžete tyto menší složky seřadit do jedné velké složky. Tam už je jen na vás, jak si vše urovnáte. Všechny aplikace, které aktivně využíváte si přetáhněte na hlavní panel a vám zůstane skoro prázdná plocha. Prázdná plocha, která světe div se dokáže zrychlit výkon vašeho počítače.

Wi-Fi zloději

Není to úplně jednoduché, ale zase to není nemožné. Trochu píle, googlení a kdokoliv se vám může nabourat na vaši Wi-Fi. Pokud pociťujete, že rychlost internetu už není to, co dřív, možná za to může nějaký nevítaný host na vaší síti. Rozhodně si změňte vaše heslo, každopádně pokud chcete zjistit, kdo se k vám bez povolení napojil, můžete si stáhnout program, který vám zjistí, kdo je na vaší Wi-Fi napojený. Takhle na vašeho vychytralého souseda určitě vyzrajete.

Vysypaný koš není nevratný

Pokud jste odstranili nějaký důležitý soubor a ke vší smůle jste ho navíc vysypali z povrchu vašeho počítače, nezoufejte. Existuje řešení, které vám umožní odstraněné soubory obnovit. Jednoduše si stáhněte aplikaci, která umožňuje obnovení smazaných souborů a je to. Vše, co potřebujete udělat je pouze vybrat typ souboru, který hledáte a program vše ostatní udělá za vás. Mějte ale na paměti, že tento postup je možný aplikovat pouze na soubory, které byly odstraněny v poslední době.

Zavirovaný počítač

Každý den se stanou miliony počítačů terčem počítačových hackerů, a i když máte antivirovou ochranu, nemůžete si být jistí, že právě vy nejste jeden z napadených. Nezapomeňte si pravidelně kontrolovat aktivitu vašeho antiviru. Pokud se váš počítač začne chovat nestandartně, neváhejte a zajděte k odborníkovi. Počítačová kriminalita je totiž poměrně závažná a můžete být její součástí, aniž byste o tom věděli.

To byl jen zlomek zkratek a funkcí, kterými vás může váš počítač překvapit. Samozřejmě toho počítače umí mnohem více, tohle jsou jen základní „life hacky“, které vám můžou usnadnit práci s počítačem. Tak neváhejte a začněte objevovat jeho další funkce.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]