Počasí nám pomalu začíná přát a začínáme se tedy více pohybovat v přírodě, která obecně na člověka působí příznivě. Tedy pokud nenarazí na klíště. Zeleň je zkrátka blahodárná pro naši duši.
Avšak i v přírodě na nás může číhat nebezpečí v podobě neodbytného hmyzu, jako jsou komáři, mouchy, mušky, vosy, včely, nebo dokonce klíšťata, která se ráda pohybují v trávách vysokých a bujných. Jak předcházet tomu, abychom si klíště z procházky odnesli a jak ho případně správně odstranit?
Procházku v přírodě může znepříjemnit nečekaný nepřítel
Abyste si mohli v klidu a pohodě užívat příjemné procházky a slunečních paprsků, pokud bude teplý letní den, je důležité se na cestu řádně připravit. Nejen, že je potřeba si obout vhodnou obuv, obléknout lehké a pohodlné oblečení, vzít si pití a svačinu, podstatnou součástí výpravy do lesa, či jakékoliv zeleně je použít taktéž repelent proti obtížnému hmyzu. Pomocí repelentu se můžete ochránit před tím, že si z přírody klíště odnesete. Proto myslete i na něj.
Nepřítel zvaný klíště obecné
Klíště obecné je vlastně roztoč a řadí se do čeledi klíšťatovití. Latinsky se nazývá Ixodes ricinus. Jeho hlavním zdrojem potravy je krev savců, plazů, nebo ptáků. Tento malý vlezlý hmyz je také velice nebezpečný, protože je schopen způsobit vážná onemocnění jako je lymská borelióza, nebo klíšťová encefalitida. Odborníci tvrdí, že klíšťata se začnou v přírodě vyskytovat už jen při pěti stupních Celsia. Proto je nelze podceňovat ani v chladnějších měsících.
Kousnutí klíštěte
Pokud se klíště obecné na vaší kůži přisaje, můžete okolo zákusu vypozorovat červené zbarvení, někdy až šupinovité, které může být různě rozsáhlé, nejčastěji však okolo 10 až 12 cm. Pokud na vás klíště přenese například encefalitidu, budete na sobě nejspíš pozorovat v inkubační době v rozmezí 3 až 21 dnů tyto příznaky: horečka, bolesti svalů, závratě, zvracení, silné bolesti hlavy.
V těchto případech ihned navštivte lékaře! Může docházet i ke zdravotním komplikacím, či dokonce ohrožení života. Lymská borelióza se projevuje v podstatě podobným způsobem jako encefalitida a to následovně: červená skvrna po kousnutí klíštěte, bolesti kloubů, bolesti hlavy, únava až vyčerpanost. V každém případě vždy kontaktujte lékaře. Je zapotřebí, abyste zahájili léčbu co nejdříve pomocí antibiotik a dalších účinných léčiv.
Správné odstranění klíštěte a prevence
Místo, kde se vám přisálo klíště, zásadně nepomazávejte olejem, ani mastným krémem! Ponechejte jej suché. Tělíčko hmyzu odstraníte pomocí lékařské speciální pinzety s pružinkou, nebo přímo kleštičkami na klíště, neměli byste používat klasickou kosmetickou pinzetu.
Klíště vytahujte kývavými pohyby, nikoliv krouživými. Po vytažení hmyzu ranku vydezinfikujte. Abyste si klíště nepřinesli domů, používejte již zmíněné repelenty, případně i přírodní oleje s vůní eukalyptu, či citrónu. Můžete absolvovat i speciální očkování proti borelióze, či encefalitidě.
Fotografie: Freepik, Pixabay