K čemu je bambulka na čepici? Má specifické využití, o kterém ví jen znalá skupina lidí

Dětská čepice
Fotografie: Piqsels

Vlněnou čepici s bambulí, tedy tzv. kulicha, nosíme všichni už od mládí. Právě ona bambulka byla ve vašem dětství nejspíše zdrojem mnoha her a kanadských žertíků.

Ovšem právě ona, stejně jako části dalších oděvů nebo předmětů, má svůj jasný účel, který však není mnoha lidem znám. A ne, nejde jen o ozdobu, ačkoli právě tak bambuli na zimní čepici většina lidí zná a vnímá. Případně nemají důvod uvažovat o jiném použití. Tyto čepice nijak nevycházejí z módy a objevují se v nejrůznějších módních a populárních variantách. Odkud se tedy bambule vzala a proč ji má čepice právě na vrcholku?

Bolavá hlava na moři

Zimní období je čas, kdy je potřeba se obléknout opravdu teple. V takovém nečase odkládají často i dospělí klobouky a bez obav volí čepice s bambulí. Hlava ve skutečném teple je totiž kolikrát víc než styl. Klobouk a čepice s bambulí se vyskytly v 18. století. Měkkou a na dotek i manipulaci nepochybně příjemnou kouli používali francouzští námořníci. Kromě ochrany před špatným počasím totiž tlumila i nárazy do hlavy, kterými mnozí trpěli.

Problém byl totiž ve stísněných lodních prostorách. Jakékoli zvednutí hlavy, nebo dokonce pokus se narovnat obvykle vedly k silnému úderu hlavy o strop, stěnu nebo jiné zařízení. Právě proto se bambule ujala, protože solidně tlumila, a bezpochyby tak předešla mnoha zraněním. I dnes ji asi mnozí v takové situaci ocení, přestože povědomí o tomto efektu se vytratilo. Ale pracujete-li v chladu a malém prostoru, dost možná jste si toho už všimli sami.

Kapsička u džín a kousek látky

Podobným případem podivné součásti oděvu jsou například malinké kapsy u džín. Když si dáte ruku do kapsy, zavadíte o malou kapsičku úplně v rohu. Narkomani tam dávají pohotovostní dávku, případně tam lze schovat drobné. Akorát se k nim pak mnohdy špatně dostává. Když byly ale džíny ještě výhradně oblečením amerických dělníků, dávali si do této kapsičky kapesní hodinky, které používali.

Potřebovali je totiž mít dostupné, zároveň však často šlo o jejich jediný pořádný majetek. Tento předmět si tak zasloužil zvláštní ochranu a stálou pozornost. A také vás matou ty proužky látky, které dostanete s novým oblečením, s šaty nebo sakem? Většinu lidí napadne, že jde o materiál na záplatu. A ano, i tak se dá kousek použít. Účelem je však možnost otestovat prací prostředek, abyste případně poškodili jen tento kousek, nikoli celý oděv.

Odkud a jak se čepice vlastně vzaly

První čepice se objevily už v roce 3 200 před Kristem. Dnes jde o velmi populární pokrývku hlavu během neformálních příležitostí a také při sportu. Stejně tak jsou součástí módních trendů a objevují se v mnoha barvách, tvarech, provedeních, materiálech a pod různými značkami. Pletená čapka z vlny (ačkoli jde většinou o syntetická vlákna) má poskytnout hlavně teplo v chladném počasí. Objevuje se od 15. století ve městě Monmouth.

Fotografie: Pixabay

Historicky byla tato pokrývka hlavy extrémně běžná u námořníků, rybářů, lovců a dalších lidí, kteří trávili většinu pracovního dne venku. A to od 18. století. Stále je hojně využívána v regionech Severní Ameriky, Evropy i Asie či dalších studených oblastech celého světa. Zvláštním druhem je vojenský baret, kulatá a plochá čapka, obvykle tkaná. Masová produkce začala ve Francii a Španělsku během 19. století.

Zdroj: Eska

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]