Kousání nehtů je pro někoho rutinou. Ale pozor, může mít negativní dopad na zdraví

Je pro vás kousání nehtů rutinou a nedokážete s tím přestat? V opačném případě vám totiž hrozí, že se u vás vyskytne těchto 6 problémů, které vám mohou velmi znepříjemnit život. Pokud si tedy nechcete přivodit vážné zdravotní komplikace, měli byste se začít hlídat a s kousáním nehtů, co nejdříve přestat.

Žvýkání je nejhorší návyk

Kousání a žvýkání nehtů patří mezi nejhorší návyky vůbec. Když se podíváte kolem sebe, najdete hromadu lidí, kteří tímto nebezpečným zlozvykem trpí. Nebezpečným z toho důvodu, neboť pod nehty se mohou hromadit nečistoty a bakterie, které obyčejným umýváním neodstraníte.

Obyčejné mytí nestačí

I přes důkladné mytí rukou několikrát denně se nečistota pod nehty mnohdy udrží. Z toho důvodu je kousání a žvýkání nehtů opravdovým rizikem, neboť se tak bakterie dostanou do úst a vy se tak vystavujete nepříjemným zdravotním komplikacím.

Kousání je nebezpečné

Budete-li i nadále pokračovat v kousání a žvýkání nehtů, hrozí vám silná infekce. Máte-li poraněné prsty, a přitom si koušete nehty, mohou bakterie snadno vstoupit do vašeho těla, kde udělají velkou paseku. Jednou z nejběžnějších infekcí je panaricia (infekce nehtů). Nehet zčervená a objeví se na něm hnis, což je velmi nepříjemné.

Hrozí vám také různé orální nemoci. Ruce přicházejí do kontaktu s mnoha infekčními mikroorganismy, a tím, že si nehty koušete, jim dáváte volnou cestu do vašeho těla. Kousání nehtů způsobuje také jejich silnou deformaci. Je v nich ukryta matrice, která je schopná za růst a tvar. Kousáním ji poškodíte, a tím si zaděláte na jejich nevzhledný tvar.

Pokud budou při kousání docházet vaše nehty do kontaktu s tváří, mohou se na ní objevit nejrůznější vyrážky. Mohou za to právě infekce pod nehty. Máte-li na ústech opar, nekousejte si nehty. Vir, způsobující opar, se kousáním snadno dostane do prstů, a vás tak klidně mohou začít bolet ruce, aniž byste věděli proč.

Poslední, a důležitou informací je, že při kousání dochází ke kontaktu nehtů se zuby. Pro zuby to rozhodně není dobré, protože nepřetržité kousání snadno způsobí gingivitidu. Skoncujte tedy s kousáním nehtů, dokud je čas.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]