Pro někoho je vaření životním posláním, pro jiného je to příjemné hobby. Ať spadáte do kterékoliv kategorie, vždy byste si měli dát pozor na chyby, které by vás mohly stát zdraví.
Poctivá domácí jídla jsou chloubou každé hospodyňky. Jistě také máte ve své rodině maminku či babičku, na jejíž svíčkovou nebo guláš nedáte dopustit. Ovšem i přesto, že s přibývajícími zkušenostmi se kuchařské umění tříbí, pozornost kuchařek (a kuchařů) polevuje. Během několika málo měsíců si tak mohou vypěstovat návyky, které jsou potenciálně zdraví ohrožující. Zjistěte, čemu byste měli věnovat zvýšenou pozornost a co byste v kuchyni rozhodně neměli dělat.
Při vaření byste měli volit potraviny, jimž věříte
Rčení „čistota půl zdraví“ pravděpodobně znáte, a nejspíše také víte, že nic se nemá přehánět. Jenže v kuchyni a při vaření je čistota opravdu důležitá. Nedostatečná hygiena (respektive neumytí rukou před započetím přípravy jídla) je jednou z nejčastějších chyb, jež se kuchaři a kuchařky při přípravě jídla dopouštějí. Z neumytých rukou se totiž všechny bakterie, které jste během dne „pochytali“, přenesou na připravované jídlo.
Další častou chybou je ochutnávání potravin za účelem zjistit, zdali se nezkazily. Pokud se potraviny teprve začínají kazit, přičichnutím ani ochutnáním to nezjistíte. Konzumací potravin, u nichž máte podezření na to, že se začaly kazit, si můžete přivodit vážné zdravotní problémy. Stejně je tomu v případě konzumace syrového těsta. Vejce mohou obsahovat salmonelu, syrová mouka dokonce bakterii escherichia coli a amidy rezistentní vůči trávení.
Nejvíce chyb je navázáno na přípravu masa
Syrové maso je poté kapitolou samo pro sebe. Při jeho přípravě děláte totiž nejvíce chyb. Jednou z nich je způsob, jakým ho rozmrazujete. Ponecháte-li maso změknout mimo ledničku, popřípadě v horké vodě, jen tím podporujete množení bakterií, které se na něm již vyskytují. Jedinou vhodnou variantou je proto rozmrazování v ledničce (i za cenu dlouhého čekání).
Chyby často děláte i při přípravě masa, a sice to, že ho myjete pod tekoucí vodou či necháváte marinovat mimo ledničku. Omyté maso jednak není čistší než to neomyté, ale také můžete při tomto úkonu snadno přenést bakterie na povrch pracovní desky, popřípadě kuchyňského nádobí. Dalším neduhem při přípravě masa je jeho nedostatečná tepelné zpracování, respektive úprava při nízkých teplotách.
Zdraví prospěšným návykem není ani slazení horkého čaje medem. Med totiž při teplotách nad 60 °C produkuje tzv. hydroxymethyl furfuraldehyd (HMF), který je považován za karcinogenní.
Zdroj: Erdekescikkek