Kvalitní spánek je důležitý aneb deset potravin, které vám pomohou v noci lépe spát

Dobrý spánek je důležitý pro naší emoční pohodu a tělesné zdraví. Podle mnoha studií může kvalitní spánek přispět ke snížení rizika některých chronických onemocnění, zvýšit imunitu a přispět ke zdraví mozku.

Existuje několik způsobů, jak podpořit zdravý spánek. Meditace, jóga před spaním, bylinky, správná teplota v místnosti, a také ty správné potraviny v jídelníčku, zejména před spaním. Představujeme vám 10 potravin, které přispějí ke kvalitě vašeho spánku.

Vlašské ořechy

Vlašské ořechy jsou bohaté na živiny, jako je vláknina, měď, hořčík, mangan, fosfor, zdravé tuky, kyselina linolová, omega-3 mastné kyseliny a další. Vlašské ořechy však přispívají také ke zlepšení kvality spánku, neboť obsahují látky regulující melatonin (hormon spánku). Pro lepší spánek se doporučuje sníst několik vlašských ořechů než ulehnete do postele.

Mandle

I mandle jsou plné živin, jako je fosfor, mangan, riboflavin. Pravidelná konzumace mandlí pomáhá i při snižování chronických onemocnění a onemocnění srdce, působí jako prevence cukrovky. Mimo to pomáhají zvyšovat kvalitu spánku, především díky obsahu hořčíku, který působí proti nervozitě a nespavosti. Hodinu předtím, než půjdete spát, dejte si lžičku mandlového másla nebo hrstku mandlí.

Kiwi

Kiwi patří k velmi výživným/zdravým plodům s minimálním množstvím kalorií. Obsahují vitamíny C, K, draslík a kyselinu listovou. Studie z roku 2011 zjistila, že kiwi obsahuje mnoho léčebně užitečných sloučenin, patří zde i serotonin a antioxidanty. Kladně ovlivňuje spánek. Doporučuje se konzumovat 1 kiwi předtím, než zalehnete ke spánku.

Višňová šťáva

Mimo vitamínů A a C obsahuje višňová šťáva důležité antioxidanty, které chrání buňky před záněty. Višňová šťáva obsahuje melatonin, který podporuje spánek. Než zamíříte na kutě, vypijte sklenici višňové šťávy.

Další potraviny pro lepší spánek

  • Oves

  • Banány

  • Heřmánkový čaj

  • Čaj z mučenky

  • Mléko

  • Krůtí maso

Všechny uvedené potraviny obsahují látky, které buď uklidňují nervy anebo přímo pozitivně ovlivňují spánkový hormon. Pomáhají tak s rychlejším usnutím a delším spánkem. K potravinám přidejte i večerní jógu a minimálně 3 hodiny před spánkem omezte pobyt na TV, PC, tabletu, telefonu.

Obrázky: pixabay