Lamelové rošty zvyšují komfort spaní

Když se před lety vedle pevných roštů z prken nebo latěk objevily rošty z obloukovitě prohnutých, odpružených lamel, byl to hit. Toto řešení přineslo větší pohodlí při spánku a silnějšího zónování lůžka volbou pevnějších a pružněji ukotvených lamel.

Pružné lamely zvyšují pružnost matrací. Proti pevným latím umějí lamelové rošty reagovat na tlak (tedy hmotnost našeho těla) tím, že se mírně prověsí dolů. Kvalita lamelového roštu závisí na kvalitě lamel: na typu dřeva lamel, jejich zpracován a na způsobu ukotvení na jejich koncích. Používá se jasanové, bukové nebo březové dřevo. Jednodušší lamely bývají z měkkého smrkového dřeva. Lamely mohou být lepené, klížené nebo celistvé.

 Počet lamel ovlivňuje kvalitu roštu

Nejčastěji má rošt 26 nebo 28 lamel. Ale dají se koupit rošty se zvýšeným počtem lamel – těch může být například 40 nebo 42. Jsou logicky o něco tenčí nebo blíže u sebe. Čím více lamel, tím lépe – tím preciznější a přesnější je odpověď na tlak těla.

Lamely jsou vsunuty do pouzder fixovaných k rámu roštu v jedné vodorovné linii s rámem. Pouzdra mohou být vyrobena z různých materiálů, které určují jejich kvalitu – nejlevnější jsou z tvrdého plastu. Ta ale mohou praskat. Lepší jsou pružná – tedy z kvalitnějšího plastu nebo pouzdra kaučuková (gumová).  Pouzdra také bývají fixní nebo výkyvná – druhá varianta dovoluje matraci více pohybu.

Jaký by měl být kvalitní lamelový rošt

  • Lamely by měly být vyrobené z kvalitního dřeva
  • Pouzdra na lamely by měla být zkvalitního a odolného materiálu
  • Rošt by měl být alespoň částečně polohovatelný (měl by dovolit přizpůsobit výšku v části nohou a hlavy)
  • Pružnost lamel by měla být nastavitelná (nejméně pružné by měly být lamely v oblasti beder)

Lamelové rošty se dělí do dvou velkých skupin – pevné a polohovací. Ty druhé se dále dělí na ručně polohovací a automaticky polohovací (motorové). Na pevné rošty se mohou využít matrace, které se nemají ohýbat (pružinové), ale i jakékoliv pěnové matrace. Na plohovatelné rošty se výborně hodí například latexové matarce. Právě výběr matrace je dalším důležitým krokem pro zdravý spánek pro vaše záda.

Pevný nepolohovací rošt z lamel

Je stále v jedné vodorovné poloze, ale něco přece jen už umí. V místě, kde máme na matraci bedra, bývá asi pět lamel, které je možné nastavit – podle toho dostaneme vyšší tuhost nebo vyšší pružnost roštu. I tyto jednoduché rošty mívají středový popruh, který má funkci zvýšit stabilitu lamel na roštu. Takový rošt se hodí ke všem typům matrací.

Náhradní lamely se dají koupit a vyměnit

Lamely se dnes dají jednotlivě koupit, což před lety nebylo tak jednoduché. Když tehdy děti skákaly na posteli a lamely zlomily, po dlouhém pátrání se daly sehnat lamely v nejmenším množství stovek kusů. Dnes koupíte lamely jednotlivě a koupit se dá i celá sada na rošt ke kompletní výměně.

Nábytek a bytové dekorace přehledně na jednom místě? Přesně to je FAVI, mezinárodní internetový vyhledávač vybavení pro váš interiér i zahradu. FAVI sdružuje více než 2 000 obchodů nejen v Česku, ale také na Slovensku, v Polsku, Maďarsku. Jeho posláním je ušetřit váš čas a přinášet každodenní inspiraci pro krásnější domov.