Lidé měli možnost bankovky vyměnit za aktuální. Ti, kteří tak neučinili, jsou dnes boháči a možná o tom nemají zdání

Fotografie: Depositphotos

Spousta lidí si schovává bankovky jako památku na návštěvu cizí země. Pokud však máte doma některou z Polska, je možné, že se v ní skrývá velmi nečekaný poklad.

Někteří lidé cestují do zahraničí za tím účelem, že rádi sbírají různé zajímavé věci. Častokrát si pak schovávají například mince či bankovky z dané země jako památku na to, že zde byli. Pokud jste tedy někdy byli v Polsku a máte podobnou zálibu, nebo vám zkrátka zbyly nějaké jejich peníze, měli byste zpozornět. Dost možná máte někde schovaná velmi cenná platidla z minulosti.

Bankovky nechte prověřit

Pokud máte doma nějaké staré bankovky, mohou mít velmi zajímavou hodnotu. Někteří lidé si však toto tvrzení mohou myslet, ale skutečná pravda je nakonec úplně jiná. Pokud tedy máte podezření na to, že máte doma nějaké cenné platidlo, nechte ho zkrátka prověřit nějakým numismatikem. Ten by vám měl říct přesnou hodnotu mince či bankovky, kterou bude prověřovat.

Polská platidla jsou cenná

Někteří lidé dříve velmi často jezdili do Polska. Mohl to být například někdo z vašich předků či rodičů. Právě proto je možná na místě to, abyste zkontrolovali, zda si z této země nezanechali nějaká stará platidla. Některá z nich totiž mohou mít celkem vysokou hodnotu, což se na první pohled vůbec nemusí zdát. Zkuste proto zapátrat po tom, jestli nějakou takovou minci nebo bankovku doma náhodou nenaleznete.

Jedná se o stará platidla

Výměna bankovek a mincí v Polsku proběhla v roce 1995. Je to tedy už celých 28 let. Lidé tehdy měli možnost svá platidla vyměnit za ta aktuální. Spousta sběratelů si však nechala i některá ta stará, což se jim nakonec mohlo velmi slušně vyplatit. Samozřejmě je důležitým faktorem to, jak vzácná daná bankovka je. Její hodnota se pak může výrazně lišit.

Prsten z blešího trhu za 250 Kč nosila 30 let. Poté si všimla tohoto detailu a běžela za klenotnicí

Bankovky
Fotografie: Pixabay

Vyšší hodnoty jsou cennější

Obecně v této rovině platí to, že čím vyšší hodnota bankovky, tím vyšší bude i její dnešní cena. Vysoké částky totiž byly často velmi cenné a raritní, protože těch nižších zkrátka bylo v oběhu více. Hodnota se pak tedy může lišit velmi výrazně. Za některou bankovku můžete obdržet pár stovek, za jinou ale také třeba tisíce až desetitisíce korun. Zkuste tedy prozkoumat, zda vám taková cennost doma náhodou někde neleží.

Zdroj: Domek i Ogrodek

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]