Onemocnění ledvin často nebolí. Existují ale zcela jasné příznaky, podle kterých poznáte, že nefungují správně

Fotografie: Depositphotos

Pokud se u vás objeví některý z těchto příznaků, rozhodně byste je neměli ignorovat. Může to znamenat, že vaše ledviny nejsou v pořádku.

V dnešní době je vše tak moc zrychlené, že člověk snadno ignoruje nějaké zdravotní problémy, které mu nepřijdou nijak závažné. Jenže přesně takové problémy mohou poukazovat na vážný problém. Například těchto několik příznaků se vás může snažit varovat, že vaše ledviny nejsou tak úplně v pořádku. Dejte si na ně pozor. Více prozradila lékařka Alana Biggers.

Porucha spánku

Jakmile ledviny nefungují správně, znamená to, že se toxiny nemohou dostat z těla močí a zůstávají v krvi. Zvýšená hladina toxinů ztěžuje usínání, takže pokud si všímáte, že spíte méně, znamená to, že vaše ledviny nemusí fungovat správně. Lidé s chronickým onemocněním ledvin často trpí spánkovou apnoe, což je stav, kdy během spánku dochází k větším pauzám v dýchání. V tomto případě není na škodu navštívit lékaře.

Bolest hlavy a celková slabost

Zdravé a dobře fungující ledviny zvyšují hladinu vitaminu D v těle, který posiluje kosti a imunitní systém, a zároveň produkuje hormon zvaný erytropoetin. A právě ten hraje opravdu důležitou roli při tvorbě červených krvinek. Úbytek červených krvinek má za následek rychlou únavu svalů a mozku. Pokud máte dostatek spánku a odpočinku, ale přesto se cítíte unavení, nebude od věci navštívit lékaře.

Zápach z úst a kovová chuť

Když se odpadní látky hromadí v krvi, mění chuť jídla a zanechávají kovovou pachuť v ústech. Zápach z úst je další známkou toho, že v krvi je příliš mnoho toxinů a kontaminantů. Navíc se může stát, že nebudete chtít maso a celkově se vám úplně ztratí chuť v jídlu. A to může vést k nezdravému hubnutí. Opatrně.

Fotografie: Depositphotos

Dušnost

Souvislost mezi onemocněním ledvin a dušností, zvláště po malém úsilí, je způsobena dvěma faktory. Za prvé to může být tím, že se vám přebytečná tekutina v těle dostane do plic. Za druhé, anémie způsobuje, že tělo dostává méně kyslíku, což může způsobit právě dušnost.

Otoky nohou a rukou

Ledviny, které nefungují tak, jak by měly, neodstraňují přebytečnou tekutinu z těla. To vede k zadržování sodíku, což způsobuje otoky kotníků, nohou a rukou. Otoky nohou mohou také naznačovat, že máte nemocné srdce a játra a nebo, že máte problémy s nohama. Někdy může pomoci například omezení soli.

Vysoký krevní tlak

Oběhový systém a ledviny jsou na sobě závislé. V ledvinách jsou malé nefrony, které odfiltrují odpadní látky a přebytečnou tekutinu z krve. Když jsou krevní cévy poškozeny, nefrony filtrující krev nedostávají dostatek kyslíku a živin. Vysoký krevní tlak je proto jeden z nejčastějších příčin selhání ledvin.

Fotografie: Pexels

Nějaké změny v moči

Ledviny jsou zodpovědné za produkci moči a odstraňování odpadních látek. To, jak často chodíte na záchod, barva vaší moči a její vzhled by neměly být ignorovány. Když chodíte na záchod více než 4 – 10krát za den, měli byste zpozornět. Pokud se objeví ve vaší moči krev, rozhodně navštivte lékaře.

Zdroj: Healthline