21letá Julie málem zemřela na vyrážku. Ukázalo se, že šlo o příznak vzácného onemocnění

Fotografie: Cyware / Creative Commons / Attribution 2.0

Když si všimla červených teček na svých nohou, myslela si že má obyčejnou kopřivku. Nakonec jí diagnostikovali vzácnou, ale velmi vážnou nemoc.

Teprve 21letá Julie se svěřila na sociální síti TikTok s tím, jakým dramatickým obdobím si v nedávné době prošla. Pár minut poté, co se objevily červené tečky na jejích nohou, se začala cítit velmi špatně. Nakonec si musela přivolat záchrannou službu a ti ji ihned převezli do nemocnice. Po pár dnech jí lékaři sdělili, že trpí vážnou nemocí.

Do nemocnice naštěstí přijela včas

Měla velké štěstí, že se do nemocnice dostala včas. Trpí totiž imunitní trombocytopenií, což je onemocnění, u kterého dochází k těžko zastavitelnému krvácení. Tečky na její kůži byli ve skutečnosti petechie způsobené vyléváním krve pod kůži. V akutní fázi tohoto onemocnění hrozí vysoké riziko vnitřního krvácení, a to z jakéhokoliv orgánu.

@bb.jules Reply to @madisonn.belle if you guys have more questions about it and what the detailed symptoms are, just ask in the comments and i’ll answer:) #fyp ♬ original sound – jules


V případě této dívky se jedná o autoimunitní onemocnění, kdy tělo začne vytvářet protilátky, které jsou namířeny proti vlastním orgánům. U tohoto onemocnění jsou jejich cílem krevní destičky (trombocyty). Imunitní systém je považuje za cizí objekt, útočí na ně a nakonec je zničí. Nedostatek krevních destiček pak mimo jiné vede k poruše srážlivosti krve.

Situace už se nemusí nikdy opakovat, ale jistotu nemá

Příčiny vzniku onemocnění nejsou zcela známé. Nemoc může propuknout po infekci, po očkování, ale i po některých lécích. Může se přidat k jiným již probíhajícím onemocněním, jako je HIV nebo žloutenka. U dětí se vyskytuje převážně v akutní formě a může se jednat o ojedinělou reakci. U starších lidí má onemocnění spíše chronický charakter a je u nich nutné nasadit i dlouhodobou léčbu.

Julie tak zatím netuší, zda toto onemocnění bylo u ní jen epizodou, která se již nebude opakovat, nebo se rozvine do chronického stavu. V nemocnici jí byla okamžitě podána transfuze krevních destiček, což jí zachránilo život. Nyní je již několik měsíců doma a její stav se vrátil do normálu. Uvědomila si však, jak křehký je život a že o něj kdykoliv můžeme přijít.

Šíří tedy svými příspěvky osvětu, aby upozornila ostatní na riziko této vzácné nemoci. Příznaky onemocnění se totiž nemusí projevovat tak akutně jako u ní. V případě, že zaznamenáte neobvyklé krvácení z nosu, dásní, tvorbu modřin nebo silné menstruační krvácení, to vše může být příznakem nedostatku krevních destiček. Čím méně jich v krvi je, tím výrazněji se budou projevovat krvácivé příznaky.

Zdroj: PublicNewsTime

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*