Letní dovolená na horách vám dodá energii

Fotografie: Dreamstime

Nedostatek fyzické aktivity lidskému organismu škodí a zvyšuje riziko vzniku civilizačních chorob. Sportování pomáhá upevnit zdraví – zlepšuje kondici, optimalizuje hmotnost a eliminuje stres. Letní dovolená na horách nabízí širokou paletu možností, jak posílit své fyzické i duševní zdraví.

Hory jsou pro dovolenou ideální prostředí. Horský vzduch, sluneční paprsky a svěží zeleň člověka nabíjejí energií. Je však dobré vědět, že čím delší dovolenou člověk v létě absolvuje, tím větší zásoby energie si pak odnese do všedního, rodinného a pracovního života. Každému vyhovuje něco jiného, ale organismus se oklamat nenechá. Ten se totiž vždy uvolní a zrelaxuje až několik dnů po příjezdu na místo dovolené.

Výlety na kole 

Rozhodli jste se dovolenou strávit na kole? V prvních dnech raději počítejte s přechodnou svalovou únavou, tu s sebou intenzivnější jízda na kole obvykle přináší. Aklimatizace je důležitý proces a není dobré ji podcenit. Výlety na kole v horském prostředí je na dovolené třeba plánovat s rozmyslem. Pokud nejste příliš zdatní cyklisté, raději si vybírejte méně náročné trasy a terén se zpevněnými cestami. A během jízdy dbejte na svou bezpečnost. V horách jsou důležité nejen reflexní prvky na oblečení, ale i ochrana hlavy. Cyklo helma by především měla být z kvalitních materiálů, ale pohlídejte si také, aby neměla příliš velkou hmotnost a cyklistu tak příliš nezatěžovala. Na výletech v přírodě jsou pro cyklistu důležité i doplňky na kola – především dostatečně velký batoh. Ideální cyklistický batoh je odlehčený a dobře odvětrávaný. Do svých útrob by měl pojmout dostatek tekutin, lehké občerstvení, náhradní oblečení, hygienické potřeby, mobilní telefon, doklady a peníze.

Pěší výlety 

Chůze patří k nejoblíbenějším letním aktivitám a získává si stále více příznivců. Patří i k nejbezpečnějším druhům pohybu a ve všech ohledech prospívá zdraví. Kombinace přírodních krás a pěší turistiky má blahodárné účinky na tělo i psychiku. Ale při letních výletech se nevyplatí podceňovat nástrahy proměnlivého počasí. V létě jsou na horách běžné přeháňky a bouřky, proto se na ně předem připravte výběrem vhodného oblečení i obuvi. Turistická obuv Salewa je vyrobená z nepromokavých materiálů a poskytuje nohám maximální pohodlí i při dlouhodobé chůzi. A kdy je třeba vyměnit starou turistickou obuv za novou? Sportovní obuv je v horských podmínkách nenositelná, když jeví známky mechanického poškození. To znamená, že je například odřená, roztrhaná, nebo má popraskaný povrch či vnitřek. A pokud se obuv dokonce uvnitř rozpadá, můžete si v ní přivodit úraz nebo zdravotní problém – chybné držení těla nebo deformaci nohou.