Za 10 let neměla letuška takový strach. Přesto dokázala zachránit dívku ze spárů obchodníka s lidmi

Fotografie: Firedrop / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Sheila Fredrick pracuje jako letuška a před pár lety se stala v očích veřejnosti hrdinkou. Zachránila totiž mladou dívku, která působila zanedbaně v přítomnosti elegantního muže.

Sheila pracovala v americké letecké společnosti Alaska Airlines. Během letu do San Francisca si však všimla dívky, která vypadala přibližně na 15 let. Při pohledu na ni bylo Sheile ihned jasné, že něco není v pořádku. Něco vzadu v mé mysli říkalo, že něco není v pořádku, protože ten chlap byl až příliš dobře oblečený,“ řekla Sheila pro média. Mladá dívka totiž naopak vypadala špinavě a rozcuchaně a chovala se nepřirozeně.

Potají dokázala letušku požádat o pomoc

Když se Sheila pokusila s cestujícími mluvit, muž se údajně začal bránit a dívka se nechtěla zapojit do rozhovoru. Letuška uvedla, že následně nechala dívce na toaletě letadla vzkaz, na nějž jí odpověděla zprávou: „Potřebuji pomoc.“ Letuška informovala piloty, kteří pak mohli zprávu sdělit policii v San Franciscu, a muž byl okamžitě zatčen, jakmile letadlo přistálo na letišti.

Americký letecký personál je na podobné případy vycvičen

Od roku 2009 započal výcvik amerického leteckého personálu, aby rozpoznával známky obchodování s lidmi a dokázal na ně reagovat. Mezi běžné případy patří někdo, kdo vypadá, že je ovládán, působí zanedbaně, či dokonce zbitě nebo neodpovídá na otázky ani nenavazuje oční kontakt. Sheila zdůraznila důležitost tohoto výcviku a fakt, že je velice efektivní.

Efektivita odchytů se může stále zlepšovat

Sheila na závěr dodala: „Jsem letuška přes 10 let a tento případ mladé dívky na mě působil tak, jako bych se vrátila až do doby, kdy jsem byla na výcviku.“ Tehdy letušku seznamovali s různými způsoby, jak je možné přepravit oběť přes hranice Spojených států. Imigrační a celní orgány USA loni údajně zadržely 2 000 obchodníků s lidmi a identifikovaly 400 obětí. Takové pohotové zásahy byly před rokem 2009 naprosto nepředstavitelné. Přesto v dnešní době stále existuje spousta případů, kdy se to leteckému personálu nepovede a oběť bohužel neunikne.

Zdroj: Yahoo

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]