Adopce ze třetího světa umí být velmi komplikované. Ovšem s tím, co se stalo manželskému páru, se hned tak nesetkáte.
Při slově adopce se nám většinou vybaví něco pozitivního. Dokáže totiž dát novou šanci dětem, které to neměly v začátcích svého života právě jednoduché. Pokud se však rozhodneme vyrazit za celou procedurou do třetích zemí, můžeme někdy narazit na opravdu neuvěřitelné problémy a kličky. Své o tom vědí i manželé Jessica a Adam Davisovi, kteří se ke svým čtyřem dětem rozhodli přibrat ještě další.
Komplikovaná pravidla zavedla manžele do Ugandy
Bohužel v USA by při standardním adopčním procesu čekali na adoptované dít klidně několik let, což za žádnou cenu nechtěli. Rozhodli se proto poohlédnout po zemích, kde podobné procedury nejsou tak komplikované. Nakonec jim do oka padla Uganda, která je svými adopčními agenturami známá. Navíc tu opravdu lze přímo na ulici najít děti, které naléhavě potřebují pomoc. A právě nějakému takovému chtěli tito lidé poskytnout domov.
Namata – dívka, která neuměla anglicky
Do oka jim padla roztomilá dívenka jménem Namata. Podle tvrzení adopční agentury přišla v útlém mládí o oba rodiče a vůbec už toho měla hodně za sebou. A právě Namatě se manželé Jessica a Adam Davisovi rozhodli pomoci. Bohužel se zpočátku nedokázali s dívkou nijak domluvit, protože neuměla anglicky. Ovšem jak si k sobě začali nacházet cestu, ukázalo se, že všechno nejspíš není tak, jak se zdá.
Prvních šest měsíců bylo pro Namatu velmi krušných. Musela se totiž naučit zcela nový jazyk a do té doby nemohla svým novým rodičům říct vůbec nic z toho, co cítí a co ji trápí. A byť se snažili ji mnoha způsoby podporovat a dávat jí najevo, že jí vždy budou nablízku, bylo vidět, že adoptované holčičce stále něco chybí. Co to je se dozvěděli až po neuvěřitelném půlroce. Teprve tehdy se Namata naučila anglicky.
Svěřila se s neuvěřitelným příběhem
Říkala jim, že jí velmi chybí její maminka. Na tom by nebylo nic divného, ovšem Namata o ní rozhodně nemluvila jako o zesnulé. Naopak. Prozradila svým adoptivním rodičům svou verzi příběhu. Podle ní její rodiče stále žili. Uvěřili však místní adopční agentuře a nevědomky tak Namatu poskytli k adopci. Nebylo tedy divu, že holčičce velmi chyběli a ve svém domově si stále nemohla zvyknout.
Obtížné hledání pravdy o adopci
To však oba manželé rozhodně nechtěli nechat jen tak. I když je k nabídnutí místa v rodině vedla velká láska (měli už čtyři vlastní děti), bylo jim jasné, že to rozhodně nesmí být za takovou cenu. Začali tak rodiče své adoptované holčičky hledat. Nejprve se snažili kontaktovat onu adopční agenturu, ta už však dávno přestala v oblasti působit. Nezbylo jim tedy nic jiného, než se vydat do Afriky.
Nakonec se jim vše podařilo a Namata se se svou rodinou šťastně shledala. Poté se oba manželé podělili se svým příběhem na sociálních sítích. „Udělali jsme to, protože Namatě její skutečná matka nesmírně chybí,“ napsali k fotografiím. „A věříme, že pro dítě je nejdůležitější být s vlastními rodiči a být šťastný.“ K tomu už asi nelze nic jiného dodat. Skutečnou matku totiž nikdy nic nenahradí.
Jak fungují adopční agentury v Ugandě
Ptáte se, jak se mohli Namatini rodiče omylem vzdát svých rodičovských práv? Bohužel poměrně snadno, adopční agentury mají totiž v záloze připraveny opravdu špinavé triky. Namatině matce tak slíbili, že její dceru na několik let pošlou na dobrou školu, kde dostane veškeré potřebné vzdělání. Teprve později se dozvěděla., že dokument, který podepsala, byl ve skutečnosti něčím úplně jiným. Snad takové praktiky brzy skončí.
Zdroj: UberAlles