Každý minimálně jednou v životě okusí, co jsou to problémy se spánkem. Snažíte se usnout a nic. Převracíte se v posteli, cítíte se unavení a ne a ne usnout. Pokud se vám to nakonec přeci jen podaří, jste ráno podráždění, polámaní, vyčerpání. Jestliže se to stane jednou, dvakrát, pak je to sice hodně nepříjemné, ale nejde o nic závratného.
Existují však lidé, kteří poruchami spánku trpí často. Což může vést k poškozenému zdraví. Kdy jindy má organismus odpočívat, regenerovat, než během spánku. Přinášíme vám tipy, jak poruchy spánku řešit. Stát se to může každému, i když momentálně tento problém neřeší.
Epsomská sůl
Epsomskou sůl do koupele před spánkem doporučují i lékaři. Epsomská sůl obsahuje látky, které mají uklidňující a uvolňující účinky. Než tedy půjdete spát, zkuste 20 minutovou koupel s epsomskou solí.
Levandulový a olivový olej
Vůně levandule má uklidňující účinky. Olivový olej zase obsahuje vitamíny prospěšné pro pokožku a má antioxidační, hydratační a uklidňující účinky. Smíchejte 1 lžíci olivového oleje s několika kapkami levandulového a natřete si před spaním chodidla.
Banán
Banán je docela znám pro svůj obsah serotoninu, hořčíku a melatoninu, které pomáhají uklidnit a uvolnit svaly i nervy. Jedná se o účinný prostředek na nespavost. Doporučuje se konzumovat banán hodinu až dvě před spaním.
TIP: rozmixujte banán v teplém mléce a přidejte špetku skořice. Teplé mléko uvolňuje a pomáhá zmírnit dopady stresu. A skořice má podobný účinek jako banán – reguluje produkci spánkového hormonu.
Mandle
Mandle jsou bohaté na hořčík, což podporuje relaxaci svalů, navíc obsahují tryptofan, který pomáhá zvyšovat hladinu serotoninu, jež reguluje spánek. Vyrobit si můžete domácí mandlové mléko anebo rozmíchat v teplé vodě mandlové máslo a nápoj vypít předtím, než ulehnete.
Višňový džus
Višně obsahují melatonin, který usnadňuje usínání a prodlužuje dobu spánku. Podle odborníků je vhodné dát si 300 g višní anebo sklenici višňové šťávy tak hodinu před spánkem.
Změňte špatné návyky
Mimo potravin, koupele a bylinek lze poruchy spánku léčit i tím, že si vytvoříte zdravé návyky. Nebudete již 3 hodiny před spánkem sledovat TV, pobývat na mobilu, počítači apod. Omezíte kofein, cigarety, nezdravá a těžká jídla. Lidské tělo má rádo režim – to znamená osvojit si večerní rituály, které podpoří duševní klid a pohodu. Zkusit můžete i bílý šum či jinou uklidňují hudbu a dechová cvičení (jógu).
Obrázek: pixabay