Matka, která je zároveň lékařkou, promluvila o tom, jak zvládá koronavirus

Nejvíce ohroženou skupinou, kterou může postihnout koronavirus, jsou sestry a lékaři. Jedna taková promluvila, jak spojuje pracovní a osobní život. Jedná se totiž zároveň o lékařku a zároveň o maminku malé holčičky. V práci musí pomáhat pacientům, zatímco doma musí pečovat o svou dcerku. A co případná nákaza?

Rizika tu jsou

Koronavirus, tedy nemoc COVID-19 může chytit v práci a potom ho přenést na svou rodinu. Rizika tu pochopitelně jsou. Nejde však bydlet jinde, jelikož co by si bez ní dcery počaly? A také si nemůže vzít volno, jelikož je lékařka a těch je v této době potřeba více, než kohokoliv jiného. Žena si uvědomuje, že rizika tu jsou. Zároveň myslí na ochranu, kterou dodržuje přesně tak, jak je doporučeno.

Primárně ochrana v práci

Základem by měla být správná ochrana v práci. Nutností zdravotnického personálu jsou roušky a respirátory, rukavice a další ochranné pomůcky. Samozřejmostí by měla být také dezinfekce a hygiena. Vše na takové úrovni, aby když opouští nemocnici, měla jistotu, že vir na svém těle nikde nemá a nikam ho nenosí.

Hygiena je základ

Nakazit se samozřejmě nemusí jenom při práci, ale kdykoliv jinde. Základem je dbaní na hygienu, jako je pravidelné mytí rukou, nesahání do obličeje, a také dezinfekce. Opět jsou na místě ochranné pomůcky a také roušky, které zamezí možnému přenosu. Ne stoprocentně, ale riziko se sníží.

Je třeba stanovit pravidla

Koronavirus je hrozbou a z toho důvodu je třeba stanovit jasná pravidla, která se týkají třeba chodu domácnosti. Kontakt jenom po důkladné hygieně, omezení pobytu venku a základní hygienická opatření. Toto všechno jsou věci, které dodržuje jak tato žena, která je lékařkou, ale doporučuje je každý. Nákaza nemocí COVID-19 může přijít v podstatě odkudkoliv.

Panika není na místě

To nejhorší, co může člověk udělat, je panikaření. Není na místě zásobit se nadměrným množstvím potravin, ani nadměrným množstvím léků. Klasické zásobování by mělo i nadále probíhat a věci denní potřeby bude stále možné v podstatě bez problémů nakoupit. Též je vhodné přečíst si hlavní fakta o tom, jak nemoc probíhá, jak se lze nakazit a nešířit dezinformace a zjevné fake news.

Je vhodné mít nouzový plán

Nikdo neví, zda se koronavirus neobjeví právě u něho. Proto je vhodné mít v zásobě nouzový plán, který bude spojený s následnými dny. Patří sem třeba jasné určení toho, kdo by pohlídal děti, jak bude probíhat domácí karanténa, nebo jak budou zajištěny nákupy. Pokud nemoc COVID-19 u jedince propukne, je vhodné, aby byl na danou věc připravený a neřešil vše na poslední chvíli. To proto, že u běžné populace se dá nemoc zvládnout i doma, s klidem na lůžku a léky posilujícími imunitu.

Fotografie: Parents

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]