Mazaný chlapec nachytal nebezpečného únosce. S matkou měl dohodnuté tajné heslo a znamení

Fotografie: Chmee2 / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Každý rodič již odmalička varuje své dítě, aby nikdy nikam nechodilo s cizími lidmi. Pachatel pokusu o únos měl v tomto případě nachystané velmi nečekané lákadlo.

Víme, že velmi malé děti by se mohly nechat zlákat od cizích lidí na bonbónky nebo na zvířátka. Proto je už od útlého věku upozorňujeme na to, aby cizím lidem nevěřily a nenechaly se od nich na nic nalákat. V tomto případě se však únosce pokusil použít léčku, která by možná mnoho z nás nenapadla. Williamovu matku však ano, proto měli se synem pro tyto případy smluvené znamení.

Originální důvod

Starší děti je těžké opít rohlíkem, jedenáctiletý chlapec už bude oplývat dostatkem nedůvěry, takže musíte vymyslet něco opravdu sofistikovaného, aby se vám podařilo takové dítě zlákat. Asi v sedm večer, když se William Nisson projížděl po ulici na kole, ho zastavil neznámý muž a sdělil mu, že jeho matka měla nehodu.

Poté požádal Williama, aby nastoupil do jeho auta, že ho za ní odveze. Dalo by se předpokládat, že dítě bude z takové informace v šoku a na malý moment tak ztratí obezřetnost – a na to vsadil i únosce. Měl ale velkou smůlu, jako by Williamova matka tušila, že se může něco podobného stát. Už předem si se synem domluvili znamení, které musí znát každý, kterého by posílala jeho matka.

Domluvené znamení

Matka Wiliamovi řekla, že pokud by se někdy dostal do situace, kdy ho osloví někdo cizí, má ho požádat o dohodnuté heslo. Pokud tato osoba heslo zná, je bezpečné se k ní připojit. William si pak mohl být jistý, že toho člověka poslala matka, aby ho vyzvedl. To ale nebyl tento případ.

Fotografie: Freepik

Když William požádal muže, aby mu ukázal dohodnuté heslo, bylo vidět, že muž o ničem takovém nikdy neslyšel. „Vypadal dost děsivě a heslo vůbec neznal. V tu chvíli jsem ho usvědčil ze lži a muž se rychle ztratil.“ Bylo to velké štěstí, že jeho matka už předtím četla o tom, že je dobré mít s dětmi smluvené znamení, pokud by se dostaly do takovéto situace.

Zachrání i další děti

William z pokusu o únos vyvázl, možná by do auta v touze co nejdříve vidět zraněnou matku jinak nastoupil. Ostatně to není jediný případ, kdy smluvené heslo zachránilo dítě před únosem. Možná jste slyšeli o případu děvčete, které měl únosce už naložené v autě. Ve chvíli, kdy stáli na červenou, ukázala dívka člověku ve vedlejším voze nenápadné gesto, kdy jakoby mávnete a pak všemi prsty obejmete palec.

Muž ve vedlejším voze byl s tímto heslem proti únosu naštěstí obeznámen a okamžitě zavolal policii. Lákadla a lži únosců se stávají čím dál vychytralejší a je dobré být připraven na různé varianty. V současnosti však dětem hrozí s největší pravděpodobností zneužití od uživatelů různých sociálních sítí. Ti se zde vydávají za vrstevníky a mohou tak propracovaným systémem lží dítě vylákat i z domu.

Zdroj: Sosialnytt