Medicínský zázrak: Nejmenší dvojčata, která vážila méně než plechovka s pivem, oslavila 1. rok života

roční dvojčata
Fotografie: Freepik

Je neuvěřitelné, co dnešní medicína dokáže. Lékařům se podařilo zachránit zatím nejdříve narozená dvojčátka na světě.

Zázračná dvojčata se narodila před rokem v kanadském Torontu. Jejich šance na přežití byla velmi malá, nevážila ani půl kila. Přesto se lékařům nakonec povedlo holčičku i chlapečka zachránit. Přestože se stále potýkají s následky předčasného porodu, jejich vyhlídky na zdravý život bez postižení jsou mnohem větší, než jim lékaři dávali při narození. Dokonce byli zapsáni do Guinessovy knihy rekordů jako nejdříve narozená dvojčata na světě.

Krátce předtím už jedno dítě potratila

Shakina Rajendram a její muž žijí v Ajaxu v Kanadě. když se dozvěděli, že čekají dvojčata, byli oba nadšení. Jen pár měsíců před tím totiž Shakina potratila jejich první dítě a teď se dozvěděli, že budou mít hned dvě. Všechno však nešlo tak, jak si představovali. Už ve 21. týdnu a 5 dnech těhotenství se Shakina probudila se silnými bolestmi a krvácením. Po příjezdu do nemocnice na rodiče čekaly špatné zprávy.

Shakina rodí a lékaři nemohou udělat nic pro to, aby porod zastavili. Jednoduše se musí smířit s tím, že obě jejich děti nepřežijí. Lékaři jim nabídli možnost, že mohou děti po porodu nechat u nich, dokud nezemřou, aby se s nimi mohli rozloučit. Děti narozené před 22. týdnem těhotenství se jednoduše neresuscitují. Šance na záchranu takových dětí je totiž nulová. Shakina tak věděla, že jediná možnost, jak se pokusit děti zachránit, je udržet je v děloze do 22. týdne.

Podařilo se jí zázrakem udržet děti v děloze

A to se jí nakonec povedlo. Děti se narodily necelé dvě hodiny po půlnoci, přesně když jim bylo 22. týdnů. Lékaři tedy ihned po porodu odvezli děti na neonatologickou jednotku a byla jim poskytnuta maximální péče. Malá Adiah vážila jen 330 g a Adrial vážil 420 g. „Lékaři řekli, že pokud přežijí, měli bychom být připraveni na to, že budou mít značné postižení. Bylo nám řečeno, že možná nikdy nebudou chodit, mluvit nebo dýchat sami,“ vzpomíná maminka na první týdny, kdy byl zdravotní stav jejích dětí jako na houpačce.

Několikrát jim lékaři zachránili život, bojovali s mnoha infekcemi, neměli vyvinuté plíce a jejich pokožka byla extrémně průhledná. Oba jsme věděli, že nás čekají těžké časy. Ale také jsme věděli, že tu pro ně budeme na každém kroku,“ vzpomínají rodiče na dny, kdy za svými dětmi denně dojížděli do porodnice, aby je mohli maximálně podpořit v jejich boji o život.

Dvojčata mají skvělé vyhlídky do budoucna

Dnes už je vše jinak. Dvojčata právě oslavila 1. narozeniny a daří se jim nad očekávání dobře. Na oslavě se sešlo přes 60 lidí a rodiče tu v emotivním proslovu vyjádřili hlubokou vděčnost všem lékařům a sestrám, kteří se o jejich děti tak pečlivě starali. A stálo to za to. Nejenže zachránili dva životy, mohou se teď pyšnit tím, že se v jejich nemocnici podařilo zachránit nejdříve narozené děti na světě.

„Nevíme, co přinese budoucnost, ale nepochybujeme o tom, že Adiah a Adrial budou i nadále prosperovat a bude se jim dobře dařit. Jednoho dne, až budou starší, nemůžu se dočkat, až jim povím všechno o dni, kdy se narodili,“ uzavírá maminka tento zázračný příběh, ve kterém sehrála velkou roli i její touha po tom, aby její děti nezemřely.

Zdroj: News Yahoo

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]