Na jak dlouho můžete nechat vašeho pejska samotného doma? Hodně lidí dělá stejnou chybu

Fotografie: Freepik

Pravý pejskař na svého čtyřnohého miláčka nedá dopustit. Jenomže ne vždy je jednoduché vše přizpůsobit svým mazlíčkům, a proto si dnes řekneme, na jak dlouho zvládnou být sami.

Nechat svého pejska doma samotného může být pro spoustu lidí psychicky hodně náročné. Hlavně z toho důvodu, že nemají dostatek znalostí a zkušeností, aby měli jistotu, že se jejich pejskovi nic nestane. Pro psa je páníček jako člen smečky, ale bohužel není v ničích silách, aby s ním strávil celý den. Nechat psy samotné doma ovšem není nic špatného ani nebezpečného. Jen musíte správně odhadnout situaci a vědět, jak dlouho si můžete dovolit být nepřítomni.

Fotografie: Freepik

Musíte se mu správně věnovat

Jestliže se chystáte někam odejít na několik hodin a váš pejsek zůstane doma sám, je důležité, abyste se mu před odchodem věnovali. Každý pes potřebuje fyzickou aktivitu. Je důležitá pro jejich zdraví, zajišťuje jim správné trávení, pomáhá jim pálit kalorie a udržovat se, stimuluje jejich mysl a zahání nudu, která by vedla ke špatné náladě. Psi by měli mít alespoň 60 minut aktivity denně.

Fotografie: Freepik

Než odejdete, věnujte jim alespoň 20–30 minut, projděte se, pohrajte si s nimi a pokuste se je unavit. Díky tomu budou mít důvod odpočívat a více se uvolní. Zbylý čas na hraní můžete dohnat po návratu domů, což pročistí mysl vám oběma. Jestliže přijdete domů a váš pejsek bude v evidentně špatné náladě a bude se chovat úzkostlivě, poraďte se s veterinářem. Možná potřebuje fyzické aktivity víc, než je běžné.

Musíte hledět na zdraví

Zdraví je vždy na prvním místě. Důležitá věc, na kterou musíte brát ohled, je močový měchýř vašeho psa. Psi by měli chodit na malou cca 3–5krát denně. To se samozřejmě liší dle plemena a věku. Možná se ptáte, na jak dlouho by to zvládli zadržet.

Štěňata to mají určené podle měsíců. Má-li štěně 2 měsíce, zadrží moč na 2 hodiny. Dospělí psi, kterým je rok a více, to zvládnou až na osm hodin, ale už těch šest je zdravotně na hraně. 

Fotografie: Freepik

Starší psi ve věku 8 let a více se pohybují v rozmezí od 2 do 6 hodin, vše záleží na plemeni a jejich zdravotním stavu. Berte ovšem na vědomí, že každý pes, který je nucený příliš dlouho zadržovat moč, je vystaven zdravotním rizikům, jako jsou ledvinové kameny či záněty močových cest. Navíce jim to také není příjemné.

Pokud víte, že máte zaměstnání, při kterém byste museli nechávat pejska samotného pravidelně, raději si zaplaťte hlídání. Vy se nebudete muset bát a pejskovi se bude někdo celou dobu věnovat a dávat na něj pozor. 

Zdroj: PetMD

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]