Vitamín D je pro lidský organismus zcela zásadní. Pokud se potýkáte s jeho nedostatkem, objeví se u vás typické příznaky, které byste neměli ignorovat.
Vitamín D má pro lidský organismus největší význam při resorpci čili vstřebávání fosforu a vápníku. A to tak, že udržuje jejich hladinu na optimální úrovni. Dále je velmi důležitý pro správný vývoj kostí, kloubů a zubů, kdy zajišťuje transport vápníku a fosforu do kostí a jednotlivých orgánů. Jeden jeho typ – vitamín D3 získává lidský organismus ze slunečního záření. Ovšem v zimních měsících je slunečního záření nedostatek, a proto může snadno dojít k jeho deficitu. Zjistěte, jaké má typické projevy. Více prozradila lékařka Lisa Hodgson.
Typické příznaky nedostatku vitamínu D
Pokud se vaše tělo potýká s nedostatkem vitamínu D, respektive vitamínu D3, rozvinou se u vás následující příznaky – a to buď samostatně, nebo současně. Prvním z nich jsou pocity nesnesitelné únavy a vyčerpání, kdy vám tělo dává najevo detekovaný nedostatek. Protože vitamín D přispívá mj. k udržení duševní pohody a dobré nálady, mohou být s jeho nedostatkem spojené i deprese či nevysvětlitelné výkyvy nálad.
Jelikož je vitamín D je klíčový pro správný vývoj kostí, zubů nebo svalů, mohou jeho nedostatek detekovat i řídnoucí kosti či bolest a pokles svalového napětí nebo ztuhlost. Na nedostatek vitamínu D poukazuje i celkově bledá pokožka a výrazné, tmavé kruhy pod očima. Lidé, kteří trpí nedostatkem vitamínu D3, rovněž špatně spí, bojují s žaludečními neurózami či s nadměrným vypadáváním vlasů. Často také trpí zhoršenou imunitou.
Ta se ovšem neprojevuje pouze vyšší náchylností k onemocnění respiračními chorobami, ale také četnějším výskytem autoimunitních onemocnění. Za příklad může sloužit diabetes 1. typu, roztroušená skleróza či atopický ekzém. Kožní problémy jsou způsobené narušením funkce pokožky, kdy je celkově zhoršená její schopnost hojení se.
Vitamín D můžete doplnit několika způsoby
Jestliže jste se dokázali s některými popsanými projevy nedostatku vitamínu D ztotožnit, měli byste začít přemýšlet, jak jeho potřebnou hladinu opět doplníte. Jednou z možností je zakoupit si v lékárně vitamín D jako doplněk stravy a při jeho užívání se řídit pokyny lékárníka. Jinou možností je zajistit si jeho optimální přísun přirozeným způsobem, a sice prostřednictvím stravy.
Nebojte se, nebudete muset začít sledovat své stravovací návyky ani nijak výrazně upravovat svůj jídelníček. Stačí, když budete několikrát týdně konzumovat potraviny, které jsou na vitamín D bohaté. Jedná se zejména o houby, čerstvá vejce (nejlépe z volného chovu), mastné ryby (například makrela, sardinky, losos, úhoř nebo tuňák) či syrové mléko a z něho vyrobené sýry.
Zdroj: Healthline