Koronavirus děsí celý svět a tak se hledá, jak s ním bojovat. Moderní studie ukazují, že obyčejný vitamin D je užitečný pomocník

Fotografie: Freepik

Vitamin D se zdá být účinný v boji s onemocněním covid-19. Zajišťuje lepší průběh nemoci, potvrzuje vědecká studie z New Yorku.

Někteří z vás jistě slyšeli, že Vitamin D je účinným protivníkem koronaviru. Někteří to však stále vyvracejí. Jaký je k tomu důvod, ale není zřejmé. Co však vědci ví, je fakt, že vitamin D má za úlohu vyživovat svalovou a kostní tkáň. Je tedy důležité zajistit jeho pravidelný přísun. Působení vitaminu D na imunitu bránící se proti covid-19 zkoumali vědci z New Yorku. Na co přišli?

Vitamin ovlivňuje průběh nakažení 

Studie měla k dispozici 147 subjektů, které dlouho před přijetím do nemocnice v důsledku nakažení covid-19 byly měřeni na hladinu právě vitaminu, mezi nimiž byl i D. A pak probíhali další měření a porovnání. U pacientů, které týdně zásobovaly přídělem vitaminu D aspoň v 1000 jednotkách, měli mírnější průběh nemoci. Nepotřebovali ventilaci a riziko úmrtí bylo také nižší než u lidí, kterým lékaři vitamin D nedodávali.

Fotografie: Pixabay

Lékaři však studii moc nevěří, protože výsledky nebyly natolik odlišné, aby se tím zabývali. Avšak spoluautorka doktorka Corinna Levitus, s tím nesouhlasí a nechce to zamést pod koberec. Myslí si, že vitamin D je významný při boji s průběhem nemoci koronavirem.

Vitamin D není lékem

Nyní si však nesmíte myslet, že pojídáním vitaminu D budete ochráněni před nákazou. V lednu tohoto roku se však určité společnosti přikláněli k doplnění vitaminu D mezi populaci. Sice není naprosto dokázané, že chrání a zaručuje lepší průběh, kdy tak snižuje riziko úmrtí a nutnost napojení na plicní ventilaci. Ale na tom až tak nezáleží. Množství vitaminu D v těle je v populaci, a hlavně u rizikových osob, značně nízké. Což negativně působí na imunitu a celkové zdraví jedince.

Proč je vitamin D důležitý? 

Tento vitamin je důležitý za lepší vstřebávání fosforu a vápníku v krvi. Je odpovědný za mineralizaci zubů, kostí, chrupavek, a také za dobrou činnost svalů a přenos nervů. Je potřebný při tvorbě imunity a má vliv i na hormonální rovnováhu. Pokud je ho málo objevují se různé příznaky.

  • Objevují se křeče svalů a snížený tonus.
  • Hrozí křivice u dětí, osteomalacie u seniorů. Takže špatný kosterní systém.
  • Anémie a snížená hustota kostí. Hrozí tedy větší možnost zlomeniny při pádu apod.

Zdroje vitaminu D

Můžete jej doplňovat pomocí doplňků stravy nebo ve formě pestré stravy. Pokud se člověk zdravě a pestře stravuje, má všeho dostatek a přiměřené množství. V čem se objevuje vitamin D, co vždy mít v lednici a spíži?

Fotografie: Pixabay

Neměla by chybět vajíčka. Výživný je hlavně žloutek. Dále konzumujte dostatek mastných mořských ryb (sardinky, losos, makrely, sleď). Také houby spolu s máslem je dobré si občas dopřát. Tělo nepohrdne ani kostičkou kvalitní hořké čokolády. Vitamin D najdete i v obilovinách a mléčných výrobcích. A v neposlední řadě masu a vnitřnostech, zvláště v játrech. A dobré je se i procházet po sluníčku.

Zdroj: Eurokalert