První příznaky nedostatku vitamínu D většina lidí přehlíží. Jejich včasné rozpoznání je však zásadní

Fotografie: Depositphotos

Známý „sluneční vitamín“ je pro vaše tělo důležitější, než si myslíte. Pokud nedostáváte tolik, kolik tělo potřebuje, určitě zaznamenáte zvláštní příznaky.

Podzimní a zimní období jsou pro mnoho lidí spojena se zhoršenou náladou a depresí. Tento stav však může mít často zdravotní příčiny a jednou z nich je nedostatek vitaminu D. Problémy s nízkou hladinou vitaminu D se nejčastěji objevují na podzim a v zimě, protože k jeho přirozené tvorbě je zapotřebí sluneční světlo. Nedostatečný kontakt se sluncem v tomto období způsobuje nedostatek vitaminu D. Zjistěte, jaké zdravotní důsledky může mít nízká hladina vitaminu D. Více prozradila lékařka Katherine Marengo.

Co je to vitamin D

Do skupiny vitaminu D patří jak vitamin D2, který pochází z rostlin, tak vitamin D3, který pochází ze zvířat. V kůži se vytváří prekurzor vitaminu D3, který se na vitamin D3 přeměňuje při vystavení slunečnímu záření. Kromě toho může být tento vitamin v menším množství dodáván s potravou, ale bez ohledu na zdroj je v neaktivní formě.

Aktivace vitaminu D probíhá dvoustupňovým chemickým procesem. Vitamin D3 se s krví dostává do jater, kde se přeměňuje na 25-OH vitamin D3. V této podobě se skladuje a přepravuje. Malé množství se dále přenáší do ledvin, kde se přeměňuje na biologicky aktivní formu, kalcitriol. Produkce biologicky aktivního vitaminu D3 je přísně regulována a probíhá pouze v případě potřeby.

Nadbytek vitaminu D3 se syntetizuje při dlouhodobém působení UV záření v místě vzniku. Kalcitriol působí různými způsoby v závislosti na orgánu, ve kterém je syntetizován. V ledvinách se podílí na metabolismu vápníku a fosforu. Je také nezbytným faktorem pro správné vstřebávání minerálů z tenkého střeva, čímž zlepšuje zdraví kostí. Vitamin D ve formě kalcitriolu má také příznivý vliv na kardiovaskulární, imunitní, svalový, nervový a kožní systém.

Fotografie: Pixabay

Jak se testuje nedostatek vitaminu D

Vyšetření hladiny vitaminu D je velmi jednoduché a neinvazivní. Jedná se o odběr malého množství krve z loketní žíly. Test stanovuje biologicky neaktivní formu neboli D 25-OH, protože podle výzkumu u lidí s nedostatkem vitaminu D může hladina kalcitriolu v krevním testu vyjít normální. Krevní test na hladinu vitaminu D lze nyní provést téměř v každé laboratoři. Můžete si také provést domácí test vitaminu D.

Jaké jsou příznaky nedostatku vitaminu D

Nedostatek vitaminu D způsobuje, že naše tělo přestává správně fungovat. U lidí s nízkou hladinou vitaminu D se objevuje chronická únava, bolesti končetin, časté infekce a svalové křeče. Pokud si takových příznaků všimneme, je vhodné provést test hladiny vitaminu D. Tímto způsobem můžeme předejít závažnému nedostatku a včas zahájit léčbu, čímž se sníží riziko vzniku závažných onemocnění.

Bohužel příznaky nedostatku vitaminu D jsou zpočátku tak nenápadné a sotva znatelné, že je velmi snadné je přehlédnout. Může se jednat o tyto příznaky, které můžete na sobě pozorovat:

  • Často se cítíte unavení;
  • Často onemocníte;
  • Příliš se potíte;
  • Trápí vás bolesti zad;
  • Máte deprese;
  • Vypadávají vám vlasy;
  • Trápí vás pocit slabosti.
Fotografie: Pixabay

Jak léčit nedostatek vitaminu D

V každém případě je vhodné před zahájením podávání vitaminu D nejprve provést test na stanovení hladiny vitaminu D v krvi. Na základě toho je lékař schopen určit množství denní dávky léku nebo doplňku s vitaminem D podle našich potřeb. Při stanovení dávky by měl lékař zohlednit také věk, hmotnost, vystavení slunečnímu záření a zdravotní návyky.

Měli bychom si také uvědomit, že vitamin D se syntetizuje v kůži pod vlivem slunečního záření, proto je vhodné léčbu doplnit například každodenními procházkami. Malá množství vitaminu D lze získat také stravou. Při výběru doplňků stravy je však vhodné poradit se s lékařem, aby nedocházelo k nadměrnému hromadění vitaminu D v lidském těle.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]