Česko se potýká s dalším výpadkem dodávky léků. Největší riziko hrozí těmto skupinám pacientů

Fotografie: Depositphotos

Česko opět zažívá nedostatek některých důležitých léků. Přerušená dodávka by měla trvat celé léto. Bude potřeba přejít na jiná léčiva nebo změnit medikaci.

Ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) upozorňuje, že opět nastane doba, kdy nebudou k dispozici některá důležitá léčiva. Především se jedná o léky na ADHD, astma nebo nevolnost. Výpadek dodávek těchto léčiv do Česka lze očekávat přes celé léto. Farmaceutické firmy varují, že takových případů můžeme v budoucnu očekávat více.

Přerušení dodávek léků na ADHD

K celkovému přerušení dodávek léčiv došlo především u léků na ADHD, a sice Concerta 18 mg a 36 mg s tím, že u 18mg tablet dojde k vyčerpání už v červnu, u verze 36 mg začátkem července. Další by měly být k dispozici až na konci srpna. Existuje ještě Concerta 54 mg, ale ty bude možné pořídit pouze v omezeném množství, jak uvádí server TN.

Jak je možné tyto léky nahradit

Vyvstává tedy důležitá otázka. Pokud nejsou určité léky na českém trhu k dispozici, je možné je nahradit stejně, nebo alespoň podobně účinnými alternativami? SÚKL uvádí, že v případě ADHD lze přejít na metylfenidát jako na alternativní léčbu u dětí. Pokud by však přípravky Concerta nebyly dlouhodobě k dispozici, je vhodné změnit medikaci na atomoxetin.

Drtivá většina lidí netuší, co znamená tento fialový motýl na novorozeneckých postýlkách

Jaké další léky jsou v ohrožení

Omezená dostupnost se týká i dalších léčiv. Jedná se o betahistin (léčba onemocnění vnitřního ucha), benzathin-fenoxymethylpenicilin (léčba infekcí dýchacích cest) a salbutamol (léčba průduškového astmatu). Důvody jsou podle SÚKL stále stejné, jedná se o sled událostí v posledních letech, jejichž důsledkem je nedostatečná dodávka léčiv, a také k tomu přispěl fakt, že od začátku června platí nová legislativa, jež udává dodavatelům léků povinnost hlásit výpadky léků a také zajistit jejich množství, které by mělo odpovídat 2měsíční dodávce. V Německu dokonce 6měsíční dodávce.

předpis léků
Fotografie: Freepik

Jenže to může být kontraproduktivní, protože farmaceutické firmy si budou hlídat zásoby ve skladech a preventivně raději hlásit výpadek, aby splnily svou povinnost a vyhnuly se sankcím. Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) uvádí, že Česká republika obchoduje přes 9 600 různých druhů léků a měsíčně je nahlášeno asi 188 výpadků s tím, že nenahraditelných je několik desítek léčiv. Někteří dávají přednost bylinkám a babským radám, například při nachlazení. To jsou také některé alternativy, o nichž jsme již psali na SvětěKreativity.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*