Draslík je důležitou látkou pro organismus. Jeho nedostatek může být příčinou celé řady zdravotních problémů

Fotografie: Freepik

Draslík je jednou ze základních minerálních látek, které jsou potřebné pro správné fungování organismu. Působí především na svalovou a nervovou soustavu a podporuje jejich činnost. Klesá-li v těle množství draslíku, dochází postupně k jeho chřadnutí, které může přerůst až do závažných problémů, není-li dostatečně včas kompenzována a zpětně vyrovnána. Jakým způsobem tedy draslík na lidský organismus působí a co dělat v případě, že ho máte nedostatek?

Funkce draslíku a jeho působení na lidské tělo

Základní funkcí draslíku je aktivace nervové a svalové soustavy – pokud je ho v těle dostatek, je reaktivity těchto orgánu na aktuální potřeby optimální a podporuje tak odpovídající funkčnost veškerých tělesných orgánů.

Draslík umožňuje stahování a roztahování svalstva, což je důležité nejen při pohybu, ale také pro správnou činnost srdce. Kromě svalů a nervů organismus využívá draslík také jako součást žaludečních šťáv, které pomáhají rozkládat potravu a účinně regulovat rozklad a přesun dalších minerálů do konkrétních orgánů, především sodík a chlor, které jsou potřebné ke správnému fungování ledvin.

Fotografie: Pixabay

Nemoci spojené s nedostatkem a přebytkem draslíku

Obsah draslíku v těle je dán konkrétní průměrnou hladinou, jež stanovuje optimální rozsah. Pro organismus není vhodný ani jeden z těchto stavů, jelikož způsobuje buď snížení nebo naopak zvýšení činnosti jednotlivých orgánů, což může vést buď k pozastavení jejich fyziologické funkce, či k poškození vlivem nadměrné zátěže. Tyto stavy jsou charakterizovány jako:

  • hypokalémie – nedostatek draslíku
  • hyperkalémie – přebytek draslíku

Jakým způsobem se projevuje na zdraví nedostatek draslíku

Fotografie: Pixabay

Hypokalémie se běžně projevuje zvýšenou únavou, pomalou činností střev a zácpou, svalovými křečemi a bolestmi břicha. Tyto symptomy přichází ovšem až s přetrvávajícím stavem (dlouhodobě nízkou úrovní draslíku).

V prvních fázích onemocnění je jeho průběh asymptomaticky, proto se také špatně rozeznává – přijdou-li příznaky najednou, většinou je jsou připisovány akutnímu onemocnění. Není-li hypokalémie správně diagnostikována, může se stav člověka následně zhoršovat a vést až k:

  • srdeční arytmii
  • poklesu krevního tlaku
  • závratím
  • bolestem na hrudi
  • dušnosti

Závažný stav vyvolaný hypokalémií nakonec může vést až k výrazným svalovým křečím, které se mohou projevit jako částečné ochrnutí všech čtyř končetin, obstrukcí střev nebo zástavou dýchání.

Rizika a léčba hypokalémie

Úroveň draslíku v organismu je dána především stravou a snižuje se společně s rizikovými faktory, kterými jsou především pravidelné užívání diuretik, pití alkoholických nápojů a nedostatečná výživa (velmi často se vyskytuje u lidí trpících anorexií).

Pokud není nemoc v těžkém nebo závažném stádiu, léčí se úpravou jídelníčku a potravinovými doplňky. Ve vážných případech je nasazena akutní nitrožilní léčba.

Chcete-li si zajistit dostatečný přísun draslíku, jezte mandle, sušené ovoce (švestky, meruňky, rozinky), avokádo, špenát, banány a zelenou petrželku. Strava bohatá na draslík by však měla být konzumována s mírou.

Fotografie: Pixabay

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]