Na své zahradě našel „mimozemské vejce“, které na internetu spustilo velký rozruch. Brzy zjistil pravdu

Fotografie: Depositphotos

Pokud nebudete vědět, o co se jedná, může vás nález tohoto podivného vejce dokonce i vyděsit. V české přírodě totiž působí velmi nepatřičně. 

Vynalézavost přírody opravdu nezná mezí. Seznamte se s tímto zvláštním druhem, na který můžete narazit i u nás. Web Goniec informoval o případu muže, jenž na tuto zvláštnost narazil na své zahradě a vše i vyfotil. Opravdu neměl tušení, co může být toto mimozemsky vyhlížející vejce zač a co se z něj asi vylíhne.

Kožovitým vejcem prosvítají červená chapadla

Muž narazil na své zahradě na velmi podivnou věc. Vypadalo to jako nějaké vejce z vesmíru a bližší pohled jej překvapil ještě více. Pod průhledným obalem totiž byly vidět jakési červené nohy. Ačkoliv tato věc na louce působí opravdu nepatřičně a spíše byste tipovali, že se tu snad rodí nějaká mořská hvězdice, vysvětlení nakonec vůbec není vesmírné.

Ve skutečnosti se jedná o houbu, jíž se lidově říká ďáblovy prsty, její odborný název je květnatec Archerův. Tato mimořádně zvláštní houba se původně vyskytovala především v Austrálii, Tasmánii a Novém Zélandu. Rozšířila se však i v Evropě a narazit na ni můžete i u nás. Vůbec poprvé byl podle Wikipedie její výskyt zaznamenán v roce 1963 v jižních Čechách. Rozšířila se však i na Moravu, a tak je dobré vědět, co můžete na procházce potkat.

Vědci zveřejnili výzkum ohledně života mimozemšťanů na Zemi. Tyto závěry znepokojily celý svět

Dlouho v její blízkosti nepobudete

V její blízkosti však nebudete chtít pobývat. Jakmile se totiž houba z kožovitého vejce „vylíhne“ a roztáhne svá červená chapadla do stran, dá o sobě vědět i velmi nepříjemným zápachem. Ten se podobá zápachu exkrementů – houba tak k sobě láká mouchy, které přiletí a poté roznesou její výtrusy do okolí. Zatímco její výskyt u nás byl v minulosti velmi vzácný, od roku 2012 je její výskyt na některých místech dokonce hojný. Pokud chodíte do přírody, můžete se s ní opravdu setkat.

Roste v hloučcích v období od května do října. Vyhovují jí teplé listnaté nebo smíšené lesy, s dostatkem tlejícího listí. Je považována za houbu nejedlou, ale v Asii je rozšířené pojídání nerozvinutých vajíček. Jejich chuť připomíná smažený hermelín nebo smaženou rybu, podobně jako u hadovky smrduté. Na SvětěKreativity jsme psali také o nejdražším druhu houby, který si čeští houbaři nosí domů, aniž by o tom měli tušení.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*