Na výrobu nevšedního květináče na zahradu postačí ručník a cement

Máte rádi netypické tvary a zajímavě řešené předměty, jako je třeba květináč? Pak vás jistě potěší tento tip na výrobu velmi abstraktního a zajímavě vyhlížejícího květináče na rostliny. Jistí si můžete být tím, že skvěle dozdobí vaši zahradu, nebo interiér obydlí. Výroba květináče není nikterak náročná. Vyžaduje jen určitou trpělivost a trochu té zručnosti a výsledek je záhy na světě.

Jaký materiál potřebujete na výrobu abstraktního květináče?

Než se pustíte do tvoření, připravte si:

  • několik starých ručníků, nebo starších bavlněných hadrů, které dobře dají tekutinu
  • plastové kbelíky
  • cement a vodu
  • prosetý písek a barvu na beton případně

Také se neobejdete bez elektrické vrtačky s nástavcem na míchání cementu a silné plastové plachty.

Jak postupovat při výrobě květináče?

K ruce si nejprve vezměte plastový kbelík, který obalte celý plastovou plachtou, pak jej dnem vzhůru položte na jakýkoliv volně stojící pevný kůl na zahradě. Na řadě je příprava cementové směsi, kterou zhotovíte z písku a cementu v poměru 1:1, pak jen zalijete vodou do poloviny objemu hmoty. Vše smíchejte pomocí vrtačky s nástavcem k tomuto účelu určeným.

Až bude mít směs hladkou a krémovitou konzistenci, vložte do ní ručník, nebo hadr a celý jej obalte v cementové hmotě, aby nezůstala ani ta nejmenší plocha nepokrytá. Nechte textilii důkladně nasáknout cementem. To bude trvat asi deset minut.

Na ruce si vezměte ochranné rukavice a ručník nebo hadr ze směsi vyjměte. Posléze jej položte na převrácený kbelík obalený plastovou fólií a nechte zaschnout zhruba 1 až 3 dny. Po uplynutí potřebné doby k zaschnutí opatrně cementovou nádobu sejměte z kbelíku.

Na dnu vytvořte asi centimetr a půl široký drenážní otvor. Na závěr povrch květináče dotvořte dle své fantazie. Pomalovat jej můžete různými oblíbenými barvami, které jsou vhodné na cement a beton. Nebo postačí povrch nádoby pouze zabrousit a ponechat šedý odstín. Ve výsledku pak jen do nového výtvoru zasadíte rostliny a vyzdobíte si skvostným způsobem svou zahradu.

Tipy na závěr

Pokud doma nenajdete vhodný kbelík, je možné použít stejným způsobem například i jiné plastové nádoby, jako je mísa větších rozměrů, nebo plastový truhlík. Váš květináč tak získá opět odlišný tvar. Pro hladší a atraktivnější vzhled květináče zakupte místo klasického šedého cementu ten v bílém odstínu a smíchejte jej s jemným pískem.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]