Zdánlivě nepotřebný popel z kamen strčí do kapsy drahé čističe z obchodu a průmyslová hnojiva na zahradu

Fotografie: Freepik

Pokud doma máte kamna, nebo rádi připravujete jídlo na grilu, jistě často řešíte otázku, kam dát popel. Možná jej jen neúčelně vyhazujete, ale je to škoda. Popel může mít v domácnosti celou řadu zajímavých využití. Poradíme vám, jak jej využít třeba k úklidu. Propříště už tedy popel nevyhazujte, bude se ještě hodit.

Prachová lázeň pro ptáky

Smíchejte popel a písek v poměru 1: 1 a nasypte tuto směs do krabice nebo jej nasypte na zem na místo, kde se často zdržují ptáci. Ptáci milují koupel v prachu, neboť jim to pomáhá zbavit se parazitů. Pokud navíc máte kuřata, můžete koupel nachystat přímo pro ně, velmi to ocení a vy to poznáte i na jejich zdraví.

Chráněné růže

Také vaše záhonky růží ohrožují slimáci? Pokud ano, zabojujte proti nim pomocí popela. Rozložte jej v širokém kruhu kolem každé rostlinky vašich růží. Přes popel se žádný slimák dobrovolně nevydá, takže vaše krásné květiny budou dobře chráněny.

Kompost

Pokud se snažíte využít bioodpad na tvorbu kompostu, bude se vám troška popela velmi hodit. Přidejte lopatku popela přímo do kompostu a vmíchejte ji dovnitř. Právě popel kompost příjemně obohatí a podpoří jeho přirozené procesy, které vedou k tvorbě kvalitní zeminy. Ale nepřidávejte příliš mnoho, aby nedošlo k překyselení směsi.

Fotografie: Freepik

Hnojivo pro zelený trávník

Trávníkům velmi svědčí trocha popela. Ten je totiž bohatý na živiny, které tráva ke svému životu nutně potřebuje. Popel ze dřeva obsahuje 10 až 25 % vápníku, 1 až 4 % hořčíku, 5 až 15 % draslíku a 1 až 3 % fosforu. Perfektní koktejl pro dokonale zelený trávník! Malé množství tedy posypte po celé ploše trávníku a nechte, ať si je tráva využije na maximum.

Univerzální čistič

Smíchejte popel s vodou, aby vznikla hustá pasta. K čištění špinavého nádobí nebo jiných povrchů použijte houbu. Pomocí houbičky pastu naneste na znečištěná místa a jemně čistěte. Poté opláchněte čistou vodou.

Tento čistič také dobře funguje na skvrny na dřevěném nábytku, nebo umí skvěle leštit stříbrné předměty. Buďte opatrní, směs je hrubá, takže nezapomínejte používat rukavice.

Fotografie: Pixabay

Hnojivo pro rajčata

Popel je bohatý na draslík, vápník a oxid křemičitý. A rostliny jako právě rajčata tyto látky milují. Ke kořenům rajčat tedy neváhejte čas od času přidat trošku popela a uvidíte, jakou úrodu letos budete mít.