Na vymodlené děti čekala přes šedesát let. Jak se žije ženě, která porodila dvojčata ve věku 74 let

Fotografie: Depositphotos

Nenaplněná touha po dítěti stála u zrodu příběhu, který zná celý svět. Ženu nezastavilo ani vysoké stáří – otěhotněla a porodila zdravá dvojčata.

Erramati Mangayama je indická žena, se kterou se osud příliš nemazlil. Nakonec si však i ona utrhla kousek svého štěstí, a to hned dvojitého. V tradiční indické společnosti, kde je mateřství vysoce ceněné, si jako bezdětná vyslechla mnohé. Když se však dozvěděla o možnosti umělého oplodnění, neváhala ani chvíli a v úctyhodných letech se stala matkou vymodlených dětí.

Fotografie: Depositphotos

Dlouhá cesta za štěstím

Erramati svého muže poznala velmi brzy. Jí bylo 16 let a jemu 20, když jim rodina vystrojila velkou svatbu. Novomanželé byli šťastní a předpokládali, že brzy svou lásku stvrdí i společným potomkem. Roky však ubíhaly a těhotenství stále nepřicházelo. Pár byl zoufalý a Erramati musela bojovat i s odsudky vlastní komunity. Když jí bylo 40 let, lékaři jí definitivně potvrdili, že je neplodná a děti nikdy mít nebude. Byla to pro ni i jejího muže velká rána. Lékaři mu dokonce doporučili, ať si najde jinou ženu, která by mu dala dědice. On však Erramatti příliš miloval a nikdy ji neopustil.

Manželé žili několik desítek let smíření se svým osudem. V roce 2018 se ale vše změnilo. Jejich sousedka ve vesnici totiž porodila dítě díky umělému oplodnění. Tak se Erramatti poprvé dozvěděla o této možnosti. Neváhala ani chvíli a zkontaktovala odborníky. Lékaři provedli potřebná vyšetření a zjistili, že má velkou šanci na otěhotnění. V Indii v té době nebylo umělé oplodnění limitováno věkem a lékaři proti stáří ženy nic nenamítali.

Jak se mají dnes

Vajíčko poskytla dárkyně a umělé oplodnění proběhlo úspěšně. Erramatti v roce 2019 v 38. týdnu těhotenství porodila dvě holčičky. Vážily přes dvě kila a byly naprosto zdravé. Šťastná matka tehdy prohlásila: „Aspoň už mě nikdo nebude považovat za bezdětnou. Už nás nikdy nikdo neponíží.“ Zpráva o jejím porodu obletěla celý svět. Stala se nejstarší matkou a přestože ji mnozí za její rozhodnutí odsoudili, ona nikdy nelitovala.

A to ani rok po porodu, kdy její manžel Raja zemřel na infarkt. Dlouho truchlila, ale péče o dvojčata jí vyplňovala smutné dny. Dnes jsou holčičkám už tři roky a dobře prospívají. Erramatti si uvědomuje, že i ona může děti brzy opustit. Proto si ve vesnici vyhlédla rodinu, která se o její dvojčata postará, pokud se jí něco stane. Zatím si však dlouho očekávané mateřství užívá. Vymodlené děti hýčká s péčí a láskou. Můžeme jim jenom popřát, ať prožijí ještě mnoho společných let.

Zdroj: Gesellschaft

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]