Když jsou stříbrné šperky nové, krásně září, ale časem své jedinečné vlastnosti ztrácejí. Naučte se obnovit jejich krásu s pomocí ověřených postupů.
Když své stříbrné šperky často nosíme, černají. Může za to vliv vnějších faktorů. Vadí jim především styk s naší pokožkou, ale mohou negativně reagovat i na světlo. Jejich povrch pokrývá oxidovaná vrstva kovu, která rozhodně nevypadá pěkně. S pomocí následujících triků však lze tyto nepříjemnosti odstranit. Už nemusíte platit vysoké částky specializovaným prodejnám za jejich čisticí prostředky, nebo dokonce služby. Poradíte si sami.
Zvládnete to sami a mnohem levněji
Pokud si vezmete k ruce alobal, vodu a sůl, uvidíte, že vaše stříbrné předměty budou za pár okamžiků jako nové. A jak na to? Nejdříve si přiveďte k varu vodu. Poté vezměte skleněnou mísu a pečlivě ji vyložte hliníkovou fólií (stačí obyčejný alobal). Do mísy vložte stříbro, které chcete vyčistit, a nasypte na ně nejdříve jedlou sodu a poté i sůl. Nakonec vše zalijte horkou vodou tak, aby bylo stříbro zcela ponořené.
Nechte vše několik minut odstát. Pamatujte si, že čím černější a špinavější stříbro máte, tím déle se bude muset namáčet. Na běžné čištění vám tak postačí 5–10 minut, ovšem opravdu silně znečištěné šperky a další předměty lze v roztoku bez obav ponechat až půl hodiny. A jak poznat, že je vše hotovo? Jakmile se všechna špína rozpustí, jednoduše vše opláchněte čistou vodou a poté důkladně osušte do sucha.
Pro lepší výsledek použijte ocet
Jde o opravdu jednoduchý postup, protože uvedená metoda nevyžaduje žádnou další manipulaci se šperky ani kupříkladu čištění kartáčkem na zuby, jehož štětiny by pronikly i do těch nejmenších záhybů. Reakce sody a vody si se vším poradí. Navíc lze touto metodou čistit i větší stříbrné předměty, musíte jen použít více jedlé sody a soli. A co byste ještě měli vědět? Pokud je to třeba, vyplatí se sáhnout i po dalším pomocníkovi.
Pokud se po tomto procesu vyčištěné stříbro ještě namočí do octa nebo citronové šťávy, lze u něj dosáhnout většího lesku. Pokud máte doma stříbrné nádobí, nezapomeňte, že by nemělo přijít do myčky. A vždy je skladujte na suchém místě a chraňte ho před vodou. A to zejména před tou, která obsahuje vysokou koncentraci minerálů. Díky nim totiž budou vaše šperky, nádobí a další předměty oxidovat rychleji. A to byste určitě nechtěli.
Celý postup lze ještě upravit
Pokud je čisticí efekt sody a soli malý, vyměňte sůl za obyčejnou Coca-Colu a drobné nedokonalosti ještě vydrhněte ručně za pomoci jemného zubního kartáčku a zubní pasty. Jde o metodu ideální především na jemné řetízky. Nikdy ji však nepoužívejte na patinované stříbro – zbavila by ho totiž jeho výjimečnosti. A na opravdu mírné znečištění lze použít i obyčejnou teplou mýdlovou vodu. Šperky by si v ní měly pobýt nanejvýš 10 minut.