Využijte léčivou sílu česneku při vysokém krevním tlaku. Jeho účinky na rozšiřování cév jsou nenahraditelné

Fotografie: Freepik

Chronické onemocnění vysokým krevním tlakem je tiché, ale může způsobit vážné komplikace, jako je infarkt nebo cévní mozková příhoda.

Hypertenzí trpí až třetina populace a nejde o onemocnění pouze starších osob, trápit může i mladé jedince. Hypertenze je charakterizována zvýšením hodnot krevního tlaku, které je obvykle spojeno s abnormalitami ve fungování cévního systému. Vysoký tlak bohužel není nebezpečný jen pro srdce, ale je důležitým faktorem také při vývoji cukrovky druhého typu.

Co to je arteriální hypertenze?

Když se srdce stahuje, výsledkem je pohon krve tepnami těla. To způsobuje tlak na stěnu tepen v důsledku krevního oběhu. Zesílení stěn tepen způsobují rizikové faktory jako nadváha, kouření nebo věk. Když jsou hodnoty krevního tlaku příliš vysoké, hovoříme o arteriální hypertenzi. Normální hodnota je 120/80.

Zdroj fotografie: Freepik

Dvě naměřené hodnoty umožňují převést arteriální hypertenzi. Je tedy možné stanovit, že krevní tlak je vysoký, když jedna nebo druhá z hodnot je větší nebo rovna 140 mmHg pro SBP a/nebo 90 mmHg pro PAD. Hypertenze unavuje srdce a oslabuje tepny. Proto je nezbytné vysoký tlak hlídat a provádět screening, aby se předešlo komplikacím nebo mozkovým příhodám či infarktu.

Jaké jsou příznaky vysokého tlaku?

Hypertenze zvaná tichý zabiják často nevykazuje žádné příznaky. Některé příznaky vás však mohou upozornit. Jde o poruchy vidění, krvácení z nosu, pískání v uších, ranní bolesti hlavy, obtížnost soustředění, palpitace, dušnost nebo bolest na hrudi. Původ onemocnění je většinou neznámý, existují však samozřejmě faktory, které vysoký krevní tlak podporují. Je to například již zmiňovaná obezita a nadváha. Je proto nutné zhubnout, pak se sníží tlak.

Fotografie: Freepik

Dále k vysokému tlaku může vést nadměrná konzumace soli. V případě hypertenze se doporučuje příjem méně než 6 g soli denně. Krevní tlak zvyšuje také nadměrná konzumace alkoholu a samozřejmě i kouření, které navíc ucpává tepny. Faktorem vysokého krevního tlaku je také přebytek špatného cholesterolu, poruchy spánku nebo nedostatek fyzické aktivity.

Proč česnek a jak ho používat?

Česnek má velký obsah draslíku a je to antihypertenzivum, které umožňuje ředění krve, snížení vysokého krevního tlaku a prevenci cévních příhod. Má antioxidační účinky a nutriční vlastnosti. Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a předcházet ateroskleróze.

Studie dokázala, že česnek je při snižování tlaku stejně efektivní jako léky. Také bylo prokázané, že pravidelná konzumace syrového česneku dvakrát denně by snížila hladinu cholesterolu.

Fotografie: Unsplash

Pokud chcete využít sílu česneku, pak je ideální ho konzumovat třemi způsoby. První je česnek v oleji. Stačí naložit stroužky rozkrojené na polovinu do olivového oleje ve skleněné nádobě. Směs by měla stát tři týdny, poté ji lze denně konzumovat třeba na chlebu. Druhá možnost je jíst česnek na lačno. Stačí dva rozdrcené stroužky zapít sklenicí vody. Třetí možnost je smíchat česnek s medem a citronem, směs nechat týden stát a pak denně jíst lžíci.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]