Nejdůležitější živiny, kterými by měli běžci zásobovat své tělo

Během člověk spálí spoustu kalorií. A pokud to čistě náhodou s během krapet přeženete, vystavujete své tělo velkému stresu. Proto je pro běžce hodně důležité, aby dbali na správnou výživu a dodali tělu vše potřebné. Nezáleží na tom, zda s během teprve začínáte nebo již běháte delší dobu. Níže uvádíme nejdůležitější živiny, jimiž byste měli denně zásobovat své tělo. Snad vás potěší, že vše lze získat kvalitní a vyváženou stravou.

Bílkoviny

Pro každého běžce jsou velmi důležité svaly na nohou, proto je nanejvýš důležité, aby se vaše každodenní jídla skládala z bílkovin. Všichni víme, že protein je důležitý pro budování a udržování svalů. Nemůžete očekávat, že budete dobrým běžcem, pokud budou vaše svaly nohou nerozvinuté a slabé kvůli stravě, která postrádá správné množství bílkovin.

Sacharidy

Bez ohledu na vámi zvolenou formu cvičení je nutné, abyste do svého těla dodávali prospěšné sacharidy. Netřeba dodávat, že pokud nebudete konzumovat potraviny bohaté na komplexní sacharidy, nemůžete očekávat, že budete moci zvládnout naběhat spoustu kilometrů. Strava s nízkým obsahem uhlohydrátů je něco, co nevyhovuje běhu ani aktivnímu/sportovnímu životnímu stylu.

Zdravé tuky

Existuje několik důvodů, proč je zahrnutí zdravých tuků do stravy prospěšné pro běžce. Za prvé: pomáhá udržovat vaši energii a za druhé: zdravý tuk je nezbytný pro udržení zdravých kloubů, zejména těch, které nesou váhu. Chcete mít přece zdravé kosti a klouby, bez bolesti – je zřejmé, že běh zatěžuje kotníky, kolena a boky.

Vitamín B

Vitamín B respektive skupina těchto vitamínů jako je thiamin, riboflavin a niacin – je ve vodě rozpustná a tato skupina je nezbytná pro správné fungování metabolismu. Pomáhají snižovat stres organismu na velkou zátěž.

Vitamín C

Věřte tomu nebo ne, cvičení způsobuje tvorbu volných radikálů, i když je cvičení nezbytné pro optimální zdraví. Běh je velmi namáhavou formou cvičení a mimo zdravotních benefitů sebou přináší i tuto nevýhodu – spoustu a spoustu volných radikálů. Chcete-li je neutralizovat, ujistěte se, že konzumujete potraviny bohaté na vitamín C, který posiluje váš imunitní systém.

Minerály

Do této kategorie patří zejména: hořčík, vápník, železo, zinek, draslík.

  • Zinek – pomáhá chránit vaše buňky a tkáně před zbytečným poškozením volnými radikály.

  • Draslík – vaše svaly potřebují pro správnou funkci elektrolyty. Bez nich se vaše svaly mohou snadno cítit unavené a náchylné ke křečím. Jedním z elektrolytů, které vaše svaly potřebují, je draslík, minerál, který je také důležitý pro regulaci krevního tlaku a rytmu srdce.

  • Hořčík – hořčík je další minerál, který funguje jako elektrolyt. Ale kromě toho, že pomáháme udržovat optimální fungování svalů, tato živina plní také mnoho dalších úkolů. Odborníci říkají, že hořčík je hráčem ve výrobě energie, syntéze proteinů, snižování stresu a posilování kostí.

  • Vápník – pro běžce je velmi důležité mít silné kosti. Všichni víme, že vápník je jednou z klíčových živin pro posílení kostí. Mimochodem, vápník je také elektrolyt jako draslík a hořčík, takže se ujistěte, že vaše jídlo obsahuje potraviny bohaté na vápník.

  • Železo – v neposlední řadě se ujistěte, že vaše každodenní strava zahrnuje potraviny bohaté na železo. Tento minerál pomáhá zajistit, aby vaše krev byla schopna transportovat kyslík z vašich plic do různých buněk těla. Pokud vaše krev není schopna účinně přenášet kyslík, vaše svaly se mohou při každé aktivní činnosti poměrně snadno unavit.

Obrázky: pixabay