Nejlepší domácí prostředky pro léčbu plísně na nohou. Díky nim ji hravě porazíte

Fotografie: Depositphotos

Plísně na nohou trápí mnoho lidí. Mezi příčiny jejich vzniku patří nesprávně zvolená obuv, nedostatek vhodné péče o chodidla, ale také genetické predispozice. Léčba přitom může být snazší, než by se mohlo zdát.

Léky na plísně na nohou sice mohou být velmi účinné, ale měli bychom si je nechat až jako poslední možnost. Podobně jako všechna ostatní léčiva, i tyto medikamenty mohou mít vedlejší účinky. Časem se navíc snižuje jejich účinnost. Proto je i v dnešní době lepší inspirovat se osvědčenými postupy našich předků a ošetřovat nepříjemné plísně a mykózy přírodními prostředky.

Česnek

Fotografie: Freepik

Česnek je díky sloučeninám síry, jako jsou alliin, allicin a ajoen univerzální antibakteriální prostředek, který nám poslouží v boji proti mnoha neduhům, plísně na nohou nevyjímaje. Tyto plísně jsou často ve skutečnosti mykotického původu, a právě proti různým škůdcům včetně mykóz si česnek výše uvedené látky vyvinul.

Při ošetřování plísně je nejužitečnější česnekový zábal – nadrťte si několik stroužků česneku, lehce je osolte a promíchejte s pár kapkami vinného octa tak, aby vznikla hustá pasta. Silnější vrstvou této česnekové pasty ošetřete postižené místo a převažte ho obvazem. Pastu nechte působit tři až čtyři hodiny, pak ji důkladně omyjte teplou vodu a nohu pečlivě vysušte. Proceduru pakujte každý den, dokud infekce nezmizí.

Jedlá soda

Fotografie: Freepik

Jedlou sodu možná využíváte při přípravě domácích čisticích prostředků, uleví vám však i od plísní na nohou. V lavoru plném horké vody rozmíchejte tři polévkové lžíce jedlé sody a jednu kávovou lžičku soli. Jakmile voda vystydne natolik, abyste v ní bez nepříjemných pocitů vydrželi máčet nohy, dejte si čtvrthodinovou lázeň. Po jejím absolvování nohy umyjte vodou a důkladně vysušte. Lázeň je nejúčinnější navečer a můžete ji opakovat každý den.

Olej z čajovníku

O tom, jak přínosný je kvalitní čaj pro naše zdraví, jste už asi slyšeli. V České republice nepříliš běžný olej z čajovníku, tedy ušlechtilé rostliny, z jejíchž listů se čaj vaří, má silní antiseptické, dezinfekční a antifungální účinky. Kromě mnoha jiných využití v péči o zdraví vám tak může olej z čajovníku ulevit také od plísní na nohou a onemocnění, které se s nimi pojí. Pomáhá také hojit drobné ranky a odřeniny, které se na chodidlech mohou objevit.

Fotografie: Freepik

Ale pozor, někteří lidé mohou být na tento poněkud exotický olej alergičtí. Pokud jej používáte poprvé, nejprve si několika kapkami oleje potřísněte předloktí. Pokud se neobjeví zarudnutí nebo svědění, alergičtí nejste a můžete si bez obav dopřát zábal z oleje z čajovníku.

Postižené místo si pokapejte olejem a přelepte ho náplastí, případně ovažte obvazem. Olej nechte působit asi čtvrt hodiny, pak nohu omyjte vodou a důkladně osušte. Opakujte jednou až dvakrát denně, dokud potíže nezmizí.

Zdroj: Medicalnewstoday

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]