Zaneřáděnou jeskyni velebil přes 1000 hodin. Dnes její neobvyklý interiér připomíná milionářskou chloubu

Fotografie: ArticCynda / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Pokud vás napadne, že život v jeskyni musí být nepohodlný a patří do dob dávno minulých, podívejte se na muže, který takto žije a je více než spokojený.

Angelo Mastropietro se rozhodl udělat něco, co by většinu lidí ani nenapadlo. Jeho rozhodnutí však předcházela vážná diagnóza a potřeba kompletně změnit přístup k životu. Když si všiml inzerátu, že je na prodej jeskyně, kolem které jezdíval na kole, věděl, že to je to, co potřebuje. S nadšením se pustil do rekonstrukce a vlastníma rukama ji přeměnil na luxusní bydlení.

Změna mu pomohla zvládnout těžkou nemoc

V lesích anglického hrabství Worcestershire je jeskyně, která údajně inspirovala J. R. R. Tolkiena při psaní jeho slavné trilogie Pán prstenů. Kouzelné místo obklopené přírodou měl rád i Angelo Mastropietro. Stará jeskyně byla neobydlená přes 60 let. Když si všiml inzerátu, že je na prodej v přepočtu za 200 000 Kč, rozhodl se ji koupit.

Již delší dobu měl diagnostikovanou roztroušenou sklerózu a při jedné atace dokonce zůstal paralyzovaný. Uvědomoval si, že jeho život je plný práce a stresu, a proto něco musí změnit. Do rekonstrukce staré jeskyně se pustil s nadšením. Ale nebylo to nic jednoduchého. V nepřístupném terénu musel většinu prací udělat sám vlastníma rukama.

Kamarádi koupili zchátralý dům 102 930 Kč. Spojili své síly a udělali z něj nádherné bydlení roku. Počkejte, až uvidíte výsledek

Jeskyni bylo třeba více vyhloubit a propojit dvě samostatné části. To znamenalo hodiny a hodiny řezání kamene, jejž pak vynášel ven. Krásná terasa před domem vznikla právě z kamene, který ručně vynesl, a bylo ho více než 70 tun. Nakonec spočítal, že jenom sekáním a opracováváním kamene strávil přes 1 000 hodin.

V domě je vše, co moderní člověk potřebuje

On to však miloval, jako by udělal čest svému jménu, jež v překladu znamená „pán kamene“. Bydlení, které zde nakonec vybudoval, rozhodně nevypadá jako z doby kamenné. Je tu vše, co moderní člověk k životu potřebuje, včetně Wi-Fi. Ty nejdůležitější prvky stavby však nejsou vidět. Pod podlahou se totiž ukrývá ventilační systém. Voda do koupelny je zase přiváděna z 18 metrů hluboké studny.

Ve videu níže se můžete podívat, jak si s celou rekonstrukcí poradil. Celkově nakonec utratil v přepočtu 4,5 milionu korun a zatím jeskyni využívá jako prázdninový dům. Sní však o tom, že se sem jednou přestěhuje natrvalo. A není se co divit. Klidné prostředí lesa, daleko od městského ruchu, by mu mnoho lidí určitě mohlo závidět.

Zdroj: Planeta PL

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]