Pokud se to stane jednou, je to normální. Pokud se ale vaše bezesné noci opakují donekonečna, je na čase situaci nějak řešit. Zkuste to třeba takto.
Jednou ze základních lidských potřeb je spánek. Od dob průmyslové revoluce je ale tato základní potřeba našeho zdraví zatlačována násilně do pozadí. Ve jménu výkonu lidé ignorují svůj přirozený biorytmus a vystavují se neustálému stresu. To přináší své následky v podobě nechtěně probdělých nocí, zničeného zdraví a psychiky, říká lékařka Alana Biggers.
Pokud také patříte k lidem, jejichž rána jsou plna naprostého vyčerpání, zkuste zapřemýšlet, jestli by vám nepomohly následující tipy.
Naše babičky věděly své
Notoricky známá, často doporučovaná a přesto podceňovaná rada. Nemusíte být zrovna diabetik, aby možnou příčinou nespavosti byla snížená hladina glukózy v krvi. Na to stačí trochu stresu a nedostatečný přísun komplexních sacharidů v druhé polovině dne. I vy jste určitě slyšeli, že na nespavost je skvělé vypít asi hodinu před spaním hrneček teplého mléka se lžičkou kvalitního medu. Možná tomu nevěříte, ale má to logické opodstatnění.
Mléko je velmi bohaté na L-tryptofan. To je aminokyselina, která zlepšuje spánek. Aby se ale mohl náležitě vstřebat, je potřeba s mlékem konzumovat potravinu bohatou na sacharidy. To bohatě zajistí lžička medu. V medu obsažené sacharidy trochu zvýší hladinu cukru v krvi a bílkoviny s tukem, které jsou součástí mléka, zajistí, aby opět rychle neklesla. L-tryptofan se začne vstřebávat a spustí produkci serotoninu, kterému se také říká hormon štěstí.
Vysoká hladina serotoninu uvede organismus do stavu klidu a relaxace. Pro tento recept bude výjimečně vhodnější plnotučné mléko, které obsahuje 3,5 gramů tuku na 100 mililitrů mléka. Pokud vám v hlavě bliká výstražný majáček, který hlídá vaši dietu, uvědomte si, že nedostatek spánku uškodí vaší linii mnohem víc, než 7 gramů tuku. Tento lahodný a prospěšný nápoj ale pijte před čištěním zubů, nechat působit med na zubní sklovinu celou noc není úplně to pravé ořechové.
Magnesium – důležitý prvek, jehož příjem často zanedbáváme
Hořčík se v přírodě vyskytuje přirozeně a má schopnost uvolnit svaly a zmírnit stres. Nedostatek hořčíku v organismu může mít za následek nespavost a nervy na pochodu. Tabletky, které můžete zakoupit v každé lékárně ale situaci zcela neřeší. Zkuste nedostatek hořčíku řešit přirozenou cestou. Soustřeďte se na potraviny, které hořčík obsahují v bohaté míře, a každý den si jich trochu dopřejte.
Dopřejte si každý den jednu porci nepražených a nesolených mandlí, kešu ořechů, dýňových a piniových semínek a lískových ořechů. Pro upřesnění, jedna porce je pro každého člověka tolik, kolik dokáže vzít do jedné ruky. Pokud vám mandle a lískové oříšky nevadí neloupané, tím lépe. V dopoledních hodinách si pochutnejte na malém kousku kvalitní hořké čokolády – malý kousek je do 20 gramů a kvalitní čokoláda má alespoň 70 % kakaa. Odpoledne a večer už ji ale moc nejezte, protože kakao obsahuje krom spousty hořčíku i kofein.
Potraviny velmi bohaté na přírodní hořčík najdete i v říši ovoce. Jednou z nich jsou zralé banány a hned za nimi sušené meruňky a datle. Z momentálně dostupného ovoce jsou to také třeba maliny a ostružiny. Také zelená listová zelenina je z hlediska obsahu hořčíku vyslovený poklad. Tam ale pozor! Některé druhy této zeleniny mohou působit problémy s některými léky. Poraďte se s lékařem, nebo lékárníkem. Obecně lze doporučit pestrou stravu a obden půl litru minerální vody Magnesia.
Zdroj: Healthline