Neničte si záda aneb výběr kancelářské židle

Mnoho lidí nepovažuje za důležité správný výběr kancelářské židle/kancelářského křesla. Přesto, že u stolu tráví několik hodin denně, stále si křiví a ničí záda na těch nejlevnějších a velmi nepohodlných. My vám ukážeme, jak na zdravé sezení!

Ustavičné bolesti zad

Znáte ten pocit, když nemůžete skoro vstát z postele, protože vás bolí záda, máte ztuhlou šíji, zablokovanou páteř? Bolest krku ale není jediná, velkým problémem je pro mnoho lidí také bolest beder. Tyto problémy patří k nejčastějším zdravotním obtížím vůbec! Mnoho lidí si neuvědomuje špatné návyky při sezení a vůbec nepřemýšlí o celkovém držení těla při chůzi. A přitom právě tyto chyby mohou ovlivnit váš celý život.

Jak na výběr židle?

Sedák

Základem je pohodlný sedák. Neměl by být tvrdý ani příliš měkký, abyste se do něj nebořili.  Správný sedák by měl být dostatečně široký a tvarovaný – zaoblený. Důležitá je také jeho výška – je důležité, abyste při sezení měli celou dobu plochu chodidel na zemi v přirozeném pravé úhlu. Pokud je tomu jinak, můžete přetěžovat pouze určité svaly, které vás pak mohou bolet atp.

Podpěrky rukou

Možná se to nezdá, ale i podpěrky rukou jsou velmi důležité. Není možné celou pracovní dobu držet ruce ve vzduchu, proto vám podpěrky podrží paže – a měly by to dělat důsledně! Je důležité, aby měly správnou výšku a vy měli pohodlný úhel rukou na práci na stole.

Opěradlo

Konečně se dostáváme k opoře zad! Správné opěradlo by mělo být anatomicky tvarované. Hlavní roli hraje vytvarování v oblasti beder. Ta podpoří správné držení páteře – nedojde k přetěžování bederních obratlů a tak k deformaci páteře. Ovšem prohnutí zad má každý jiný a tak by správná židle měla mít možnost prohnutí nastavit přímo podle uživatele.

Obrázek: pixabay.com

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]